Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Babcia zawsze tak robiła z burakami na barszcz. Smakował jak żaden inny
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 09.11.2024 17:50

Babcia zawsze tak robiła z burakami na barszcz. Smakował jak żaden inny

barszcz czerwony
Fot. materiały własne

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Z tej okazji znowu na stołach zagoszczą tradycyjne potrawy. Dla mnie smakiem, który najbardziej kojarzy mi się z Wigilią, jest barszcz czerwony. Moja babcia miała na barszcz swój sposób i była prawdziwą mistrzynią w jego przyrządzaniu.

Barszcz czerwony nieco inaczej

Każda gospodyni domowa ma swój sposób na barszcz. Zupa różni się dodatkami, proporcjami, a także samym procesem gotowania. Moim ulubionym barszczem był słodki i esencjonalny wywar przygotowywany przed babcię. Swój smak zawdzięczał jednej czynności.

Przygotowanie barszczu babcia rozpoczynała przynajmniej dzień przed podaniem. To dlatego, że najpierw musiała przygotować buraki na tę zupę. Kroiła je, zasypywała cukrem i zostawiała tak na noc. Gwarantuję, że lepszego barszczu nie jedliście.

obrane buraki.jpg
Fot. Canva
Strzelczyk zdradził swój sposób na schabowego na całą patelnię. Wypróbuję go w najbliższą niedzielę

Przepis na barszcz czerwony prosto od babci

W przepisie mojej babci nie ma żądnych wymyślnych składników. Wszystko jest proste, a przez to tradycyjne w smaku i po prostu pyszne. Babcia używała własnoręcznie zrobionego zakwasu, ale ostatecznie można użyć też takiego kupionego w sklepie. Poniżej lista niezbędnych produktów.

Składniki:

  • 7-8 buraków średniej wielkości
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka pieprzu ziarnistego
  • garść suszonych grzybów
  • 4 liście laurowe
  • 3-4 ząbki czosnku
  • 1 cebula
  • 2 litry wody
  • 500 ml zakwasu
  • sól do smaku

Najlepszy barszcz czerwony krok po kroku

Zacznij od przygotowania buraków na barszcz czerwony. Obierz je, pokrój na kawałki i przełóż do garnka. Następnie zasyp je łyżką cukru i odstaw na noc.

Następnego dnia rano dodaj do buraków liście laurowe, grzyby, obraną opaloną cebulę, pieprz i ząbki czosnku. Całość zalej wodą i postaw na malutkim ogniu.

Kiedy barszcz zacznie się gotować, dodaj zakwas. Ważne, by nie przegapić tego momentu, aby wywar nie stracił koloru. Następnie gotuj na niewielkiej mocy palnika przez kolejną godzinę. Na sam koniec dopraw do smaku solą. Podawaj z uszkami lub rozlej do kubków i podawaj do pierogów i krokietów.

Poznaj przepis na dojrzewający piernik oraz sprawdź, co warto pić przed snem.

barszcz w kubku.jpg
Fot. Canva