Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Bez smrodu i bałaganu w domu. Strzelczyk robi smalczyk jak nikt inny, patent zachwyca

Bez smrodu i bałaganu w domu. Strzelczyk robi smalczyk jak nikt inny, patent zachwyca

Smalec Tomasza Strzelczyka
Screen z filmu na kanale YouTube Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA

Smalec jest jednym ze smaczniejszych dodatków do pieczywa. Domowa wersja Tomasza Strzelczyka zachwyci was prostotą wykonania. Kucharz proponuje wytapianie słoniny w piekarniku pod przykryciem, dzięki czemu zapach nie roznosi się po całym mieszkaniu. W smaku zaś wyrób w niczym nie ustępuje przygotowanemu w sposób tradycyjny. Spróbujecie?
 

Przepis na pyszny smalec Tomasza Strzelczyka

Do wykonania przysmaku oprócz podanych poniżej produktów spożywczych przyda się maszynka do mielenia mięsa, 5 słoików o pojemności około 1 litra oraz folia aluminiowa. Całość przyrządzimy w piekarniku.

Składniki:

  • 2,5 kg twardej słoniny bez łoju
  • 5 ząbków czosnku
  • 5 liści laurowych
  • 10 ziaren ziela angielskiego
  • 5 łyżeczek majeranku
  • sól w ilości do smaku

Jak zrobić dobry smalec? Tomasz Strzelczyk pokazał prosty sposób

Zaczynamy od pokrojenia słoniny na niezbyt grube paski. Następnie mielimy ją w maszynce, korzystając z sitka o większych oczkach. W słoikach umieszczamy 1 liść laurowy, po 2 ziarna ziela angielskiego oraz po 1 obranym i delikatnie zmiażdżonym ząbku czosnku.

Teraz w naczyniach układamy słoninę, tak aby wypełnić je do 3/4 wysokości. Trochę ją łyżką ubijamy, lecz niezbyt intensywnie, by nie utrudnić późniejszego wytapiania się tłuszczu. Na koniec do słoików wsypujemy po 1 łyżeczce majeranku i po pół łyżeczki soli.

Wierzch naczyń dość szczelnie przykrywamy folią aluminiową. Słoiki ustawiamy na blasze lub kratce i wstawiamy je do zimnego piekarnika. Następnie nastawiamy temperaturę na 190 stopni Celsjusza i pozostawiamy słoninę z dodatkami na około 90 minut.

Po tym czasie słoiki wyjmujemy z piekarnika i usuwamy folię. Naczynia ze smalcem zabezpieczamy czystymi zakrętkami. Pozostawiamy je na blacie kuchennym do ostygnięcia. W międzyczasie warto kilkukrotnie poobracać naczyniami, by rozprowadzić skwarki po całej objętości rarytasu.

 

Smalec Tomasza Strzelczyka jest pyszny.png

canva/eskymaks

Źródło: YT/Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA

Jak podawać smalczyk?

Smalec doskonale smakuje z domowym chlebem. Polecamy samodzielne przygotowanie pieczywa. Możecie skorzystać np. z naszego przepisu na chleb z chrupiącą skórką. Sprawdźcie także roślinną wersję smalczyku — spodoba się nie tylko osobom ograniczającym jedzenie mięsa.