Błyskawiczne 30 minutowe bułeczki z jagodami. W moim domu to hit
Nie samymi jagodziankami żyje człowiek. Prócz tych drożdżówek z jagodową masą zamkniętą w środku, są inne sposoby, by połączyć owoce z ciastem. Proponujemy tu bułeczki doskonałe na letni podwieczorek i przekąskę na wakacyjny spacer.
Jagododwe bułeczki
Borówki amerykańskie w ostatnich latach niemal kompletnie zdominowały rynek owoców. Jednak w sezonie na leśne jagody ten wyraźnie inny smak sprzed lat wraca do nas i chcemy się nim cieszyć w każdej możliwej postaci. Takie bułeczki to właśnie jedna z takich postaci.
Do ich zalet należy ta, że są bardzo szybkie w przygotowaniu. Można użyć do nich konfitur lub mrożonki. Jednak najlepsze są te letnie, przygotowane ze świeżych leśnych jagód, najlepiej zrywanych podczas górskiej wycieczki.
Taką zapiekankę robię na obiad przynajmniej raz w tygodniu. Rodzina nie chce jeść nic innegoDrożdżówki z jagodami
Lekko kwaskowe ciasto z maślanką doskonale uzupełnia się ze smakiem świeżych jagód. Podobnego przepisu używać można także do przygotowywania bułeczek z innymi owocami, np. wiśniowych.
Składniki
- 250 g mąki uniwersalnej lub tortowej
- 125 g mąki krupczatki
- 2 jajka + 1 żółtko
- 50 g cukru (+ do posypania jagód)
- 30 g drożdży
- 125 ml oleju
- 180 ml maślanki
- Cukier waniliowy lub aromat waniliowy
Pieczemy bułeczki z jagód
Drożdże kruszymy do miseczki, zasypujemy cukrem i mieszamy z odrobiną maślanki. Czekamy chwilę, aż zaczyn wystartuje. W misce miksera ubijamy jajka, dodając pozostałą część maślanki i olej. Do masy przesiewamy mąki i mieszamy. Na koniec dodajemy zaczyn i wszystko mieszamy razem.
Jagody wrzucamy do rondelka, zasypujemy cukrem i podlewamy łyżką wody. Dusimy przez chwilę, aż jagody zmiękną i zmienią się w konfiturę. Dodajemy aromat waniliowy, mieszamy i studzimy.
Ciasto rozwałkowujemy na stolnicy na duży, kwadratowy placek. Wykładamy na niego jagody i rozsmarowujemy. Ciasto zwijamy w rulon.
Zrolowane ciasto kroimy na jagodowe bułeczki. Układamy je na płask na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy przez 25 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Wypróbuj też przepisy na leczo z owocowym dodatkiem i ciasto palma. Kadr wyróżniający pochodzi z kanału sprintcooking na YouTube.