Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Ciasto na pierogi zawsze wyjdzie miękkie i elastyczne. Trzymaj się trzech zasad
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 13.12.2024 14:09

Ciasto na pierogi zawsze wyjdzie miękkie i elastyczne. Trzymaj się trzech zasad

lepienie pierogów
Fot. Canva/MagMos

Przygotowanie doskonałego ciasta na pierogi to kwestia nie tylko odpowiednich składników, lecz także zabiegów podczas łączenia ich. Warto pamiętać o tradycyjnych sposobach. To dzięki nim zapewnimy sobie idealny efekt.

Idealne ciasto na pierogi

Ciasto na pierogi to trudny kawałek chleba. Jest to w końcu placek do zadań specjalnych: ma być jednocześnie delikatne, ale dość elastyczne, by utrzymać w sobie farsz. Cienkie, ale nie może rozrywać się podczas gotowania. W końcu – musi być lekkie, by pierogi odziedziczyły po nim tę właściwość.

Dlatego o sekret idealnego ciasta toczą się spory. Krąży mnóstwo wersji takiego ciasta, począwszy od dwuskładnikowych, a skończywszy na naprawdę bogatych. Są nawet debaty o temperaturę wody, którą łączymy z mąką.

krążki na pierogi
fot. Canva
Zapomnij o drożdżach i jabłkach. Racuchy babuni są 100 razy lepsze

Jak zrobić dobre ciasto na pierogi

W natłoku debat o składnikach zapominamy czasem o drugiej ważnej części – wyrabianiu. Tu istotne jest więcej niż tylko wrzątek – ważne jest postępowanie z ciastem na pierogi i z mąką, a konkretnie – przesianie jej. Warto więc wypróbować wersji ciasta z masłem.

Składniki

  • ½ kg mąki pszennej
  • 3 łyżki masła
  • 1 łyżeczka soli

Zobacz też:  Tu zrobią jeden z największych Bali Sylwestrowych. Nie możesz tego przegapić

Pierogi z maślanym ciastem

Mąkę odmierzamy i przesiewamy na stolnicę. Przesiana mąka rozluźnia się i zwiększa swoją objętość. W kopczyku mąki robimy zagłębienie.

W małym garnuszku rozgrzewamy 300 ml wody. Do niej wrzucamy masło i solimy. Taką gorącą mieszankę wylewamy w zagłębienie w mące.

Ciasto siekamy z początku nożem, bo będzie za gorące, by zagniatać je rękami. Kiedy temperatura się wyrówna, wyrabiamy już ręcznie. Ugniatamy, póki struktura ciasta na pierogi nie stanie się jednolita.

Ciasto formujemy w kulkę i przykrywamy czystą ściereczką. Pozwalamy mu odpocząć w ciepłym miejscu. Dopiero potem dzielimy na części, wałkujemy na grubość ok. 1 mm i szklanką wykrawamy krążki na pierogi.

Gotowe gotujemy w osolonym wrzątku. Można dodać do niego jeszcze łyżkę masła, by pierogi nie sklejały się. I tak jednak lepiej pilnować, by nie stłoczyć ich za bardzo w garnku. Pierogi gotujemy przez 3 minuty od wypłynięcia.

Podsumowując: pamiętaj o przesianiu mąki, dodaniu masła i odstawieniu wyrobionego już ciasta, by odpoczęło. Dzięki tym trzem zasadom pierogi na Wigilię wyjdą perfekcyjnie.

Wypróbuj też przepisy na idealne kotlety mielone i bezmięsne kotlety z kaszy.

krążki na pierogi na desce
fot. Canva