Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Co można przygotować z jarmużu? Krewny kapusty jest niezwykle wartościowy
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 19.10.2022 22:00

Co można przygotować z jarmużu? Krewny kapusty jest niezwykle wartościowy

Co można przygotować z jarmużu? Krewny kapusty jest niezwykle wartościowy
canva/nata_vkusidey

Jesienią możemy jeść wspaniałe śliwki, gruszki, jabłka, grzyby i dynie. W tym okresie rozpoczyna się również sezon na jarmuż. Krewny kapusty ceniony jest nie tylko za walory smakowe, ale również za nieocenione właściwości zdrowotne.

Wiele osób zastanawia się, co można przygotować z jarmużu. Jarmuż, podobnie jak liście szpinaku, wykorzystamy praktycznie do każdego dania. Możemy zrobić z nim omlet, czy jajecznicę, dodać do ulubionej zupy, sosu do makaronu, a nawet przygotować z niego pesto.

Jarmuż w każdej odsłonie smakuje rewelacyjnie, ponieważ dobrze łączy się z wieloma dodatkami. Jarmuż sprawi również, że każda potrawa będzie o wiele zdrowsza. Sprawdź, dlaczego warto włączyć jarmuż do diety.

Jak przygotować jarmuż? Jarmuż powinniśmy gotować w gorącej, osolonej wodzie przez 3-6 minut. Jeśli chcemy przyrządzić warzywo do sosu lub wytrawnego dania, warto gotować go 1-2 minuty, a później podsmażyć na niewielkiej ilości oliwy z czosnkiem. Dzięki temu zyska wyraźny smak.

Co można przygotować z jarmużu? Poznaj kilka pysznych propozycji

Z jarmużem możemy zrobić wiele pysznych i zdrowych posiłków dla całej rodziny:

  • omlet z kurkami i jarmużem. Omlet będzie idealny na jesienne śniadanie. Obgotuj jarmuż i dodaj go na patelnię, kiedy jajka z przesmażonymi na cebuli grzybami będą gotowe.

  • sałatka z burakiem, jarmużem i fetą. Ugotowane buraki wymieszaj z jarmużem i serem feta. Dodaj również pokrojoną pomarańczę i orzeszki piniowe. Sałatka jest idealna na lekki i pożywny lunch.

  • zupa-krem z jarmużu i pieczonego kalafiora. Krem ugotuj na bulionie, następnie dodaj mleko kokosowe, dopraw kminem rzymskim, gałką muszkatołową i kurkumą.

  • zupa jarzynowa z jarmużem. Jarmuż dodaj pod koniec gotowania, kiedy doprawisz zupę do smaku. Liście dodają aromatu i sprawią, że danie będzie jeszcze zdrowsze.

  • koktajle warzywne i owocowe. Kilka liści jarmużu dodanych do ulubionego smoothie poprawia smak i przede wszystkim wzmacnia jego wartość odżywczą. Tu poznasz przepis na smoothie z bananem, jarmużem i kiwi.

  • pesto. Z jarmużu zrobisz również wyśmienite pesto do makaronu i dań mięsnych. Pesto smakuje rewelacyjnie i jest o wiele zdrowsze i lżejsze od pesto z bazylii.

Dlaczego warto włączyć jarmuż do naszej diety?

Jarmuż to bogate źródło błonnika pokarmowego oraz witamin z grupy B, witamin C i K. Krewny kapusty zawiera również wapń, potas, żelazo i cynk, a to nie koniec jego prozdrowotnych właściwości.

Dieta bogata w jarmuż skutecznie obniża poziom złego cholesterolu, ciśnienie krwi i poziom cukru. Warzywo jest źródłem cennych polifenoli, czyli związków o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym.

Związki zawarte w jarmużu dbają również o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, naczyniowo-sercowego, kostnego, odpornościowego, pokarmowego, a także wzroku.

Zupa z pieczonego kalafiora
canva/nata_vkusidey

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zpierwszegotloczenia