Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Co zrobić, żeby biszkopt nie opadł podczas pieczenia? Zdradzamy najlepsze patenty

Co zrobić, żeby biszkopt nie opadł podczas pieczenia? Zdradzamy najlepsze patenty

Co zrobić, żeby biszkopt nie opadł podczas pieczenia?
canva/Jannoon028

Biszkopt jest wyśmienitym ciastem beztłuszczowym, które może stanowić bazę wielu deserów. Sekretem puszystości specjału jest zastosowanie schłodzonych jajek. Z ich białek z łatwością ubijemy sztywną i wyjątkowo puszystą pianę, która sprawi, że biszkopt będzie lekki niczym chmurka, a po upieczeniu nie opadnie. Koniecznie sprawdźcie nasz sposób — jest niezawodny.

Biszkopt można przyrządzić na różne sposoby. Zdradzaliśmy wam, jak na wypiek wpływa dodatek octu. Przedstawialiśmy też recepturę, w której cukier zastąpiliśmy miodem. Tym razem wrócimy do klasyki i podpowiemy, jak przy pomocy prostego patentu zagwarantować sobie niezwykle delikatny wypiek, który nie opadnie. Spróbujecie?

Użycie schłodzonych, wyjętych z lodówki bezpośrednio przed przyrządzeniem ciasta jajek sprawi, że ubijana piana będzie niezwykle sztywna. W efekcie nasz biszkopt nie tylko dobrze urośnie, ale też pozostanie wysoki i puszysty również po wyjęciu z pieca.

Przepis na puszysty biszkopt, który nie opada

Składniki:

  • 4 schłodzone jajka

  • mąka pszenna i ziemniaczana (1:1), masę wyznaczy waga jajek

  • 200 g cukru pudru

Przygotowanie:

Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 170 stopni Celsjusza. Jajka warzymy, by ustalić ilość mąki niezbędnej do przygotowania wypieku. Żółtka oddzielamy od białek. Ucieramy je starannie z cukrem pudrem.

Białka ubijamy na sztywną pianę. Przenosimy ją do żółtek z cukrem i ostrożnie mieszamy. Dodajemy mąki, przesiewając je przez sito wprost do masy jajeczno-cukrowej. Delikatnie mieszamy, a następnie przenosimy ciasto do wyłożonej papierem do pieczenia formy.

Pieczemy od 35 do 45 minut. Pod koniec pieczenia drewnianym patyczkiem nakłuwamy ciasto i sprawdzamy, czy po wyjęciu jest suchy — jeśli tak, biszkopt jest gotowy. Wyłączamy piekarnik i uchylamy drzwiczki.

Po około 20 minutach wyjmujemy ciasto na zewnątrz. Studzimy je na kratce. Gdy całkowicie ostygnie, będzie można przełożyć je kremem lub pokryć wybraną polewą.

Biszkopt jest bazą wielu smacznych deserów
Biszkopt jest bazą wielu smacznych deserów

Źródło zdjęcia: canva/Martyn Wetherelt

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: beszamel.se