Co zrobić, żeby gofry wychodziły puszyste, chrupiące i nie opadały po upieczeniu?
Gofry są pysznym deserem, który kojarzy nam się z wakacjami. Sekretem puszystego i chrupiącego po upieczeniu ciasta są proszek do pieczenia i cukier. Dzięki nim w masie zachodzi szereg procesów, które przyczyniają się do uzyskania pożądanego efektu.
Za chrupiącą skórkę gofrów odpowiada cukier, który karmelizuje i zastyga na powierzchni ciasta. Spowalnia on też pracę glutenu, dzięki czemu gofry nie są gumowate. Proszek do pieczenia z kolei pod wpływem temperatury spulchnia i podnosi ciasto.
Nie bez znaczenia jest ubijanie piany z białek — koniecznie z solą, która ją stabilizuje. Jednak bez dodatku klasycznego piekarniczego miksu gofry nie byłyby aż tak delikatne. Nie pomijajcie żadnych składników w recepturze, a gofry będą doskonałe.
Przepis na chrupiące i puszyste gofry
Składniki:
2 i 1/2 szklanki mąki pszennej tortowej
3/4 szklanki mleka
1/4 szklanka oleju rzepakowego
1 szklanka wody gazowanej
4 jaja
4 łyżki cukru
1 cukier wanilinowy
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
Przygotowanie:
Żółtka umieszczamy w misce i ucieramy je z cukrem. Wlewamy mleko, wodę oraz olej i miksujemy całość, aż składniki się połączą. Wsypujemy mąkę i proszek do pieczenia. W osobnym naczyniu ubijamy pianę z białek wraz z solą.
Przenosimy ją do ciasta i delikatnie rozprowadzamy, aż powstanie jednolita masa. Rozgrzewamy gofrownicę i smarujemy ją odrobiną oliwy. Każdą porcję ciasta pieczemy przez 4-5 minut.
Gofry powinny mieć piękny złoty kolor. Podajemy je z ulubionymi dodatkami. Szczególnie polecamy pyszny dżem z dyni i pomarańczy oraz domowe masło orzechowe. Smacznego.
Źródło zdjęcia: canva/Muzaffer7
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Kotlety schabowe marynowane w kefirze i cebuli. Wychodzą soczyste za każdym razem
Racuchy na maślance i sodzie bez drożdży. Niewiarygodnie puszyste i delikatne
Źródło: kulinarnefantazjemarioli, karointhekitchen