Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Co zrobić, żeby racuchy nie chłonęły tłuszczu? 1 dodatek potrafi zdziałać cuda. Warto go użyć
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 24.10.2022 18:59

Co zrobić, żeby racuchy nie chłonęły tłuszczu? 1 dodatek potrafi zdziałać cuda. Warto go użyć

racuchy
canva/vovashevchuk

Racuchy po raz kolejny wyszły tłuste i ciężkie? Można temu zapobiec. Do zimnego oleju dodaj odrobinę octu. To sprawdzony i skuteczny sposób, żeby słodkie placki nie chłonęły tłuszczu. Tłuszcz możemy dodatkowo ograniczyć stosując jeszcze inne proste triki. Warto je poznać.

Racuchy to jedno z tych dań z dzieciństwa, do których często wracamy w późniejszych latach. Delikatne, słodkie placki z ciasta drożdżowego lub z jabłkiem to absolutna klasyka. Racuchy oprószone cukrem pudrem i podane z domową konfiturą smakują rewelacyjnie.

Racuchy warto przygotować również z innymi dodatkami. Możemy dodać do nich śliwki, gruszki, a nawet dynię. Ciasto na racuchy przygotowujemy z mąki, jajek, mleka, cukru. Gorąco polecam cukier z wanilią, który nadaje plackom słodyczy i aromatu.

Racuchy zwykle smażymy na samym oleju, niekiedy nawet nie rozgrzejemy go za dobrze. Wtedy też placuszki stają się ciężkie, ponieważ intensywnie chłoną tłuszcz. Tłuste racuchy nie smakują już tak, jak powinny i są bardzo kaloryczne.

Jak smażyć racuchy, żeby nie były tłuste?

Na patelnię wlej olej i dodaj odrobinę octu. Ocet zawsze dodawaj do zimnego tłuszczu. Ocet znacznie ograniczy wchłanianie tłuszczu przez ciasto, dzięki czemu racuchy będą lżejsze i jeszcze smaczniejsze.

Gdy tłuszcz będzie gorący, na patelnię kładź ciasto na racuchy i smaż na średnim ogniu, aż się zarumienią. Racuchy wykładaj na ręcznik papierowy, dopiero później na talerz. Ręcznik błyskawicznie ściągnie z małych placków nadmiar tłuszczu.

Jak jeszcze ograniczyć wchłanianie tłuszczu podczas smażenia?

Do ciasta na racuchy dodaj odrobinę spirytusu. To trik stosowany przez cukierników podczas smażenia pączków i faworków. Alkohol nie jest wyczuwalny w cieście, jednak dzięki niemu racuchy nie opiją się tłuszczem.

Bardzo ważna jest również temperatura oleju. Ciasta na racuchy nigdy nie kładź na chłodny lub średnio rozgrzany tłuszcz, ponieważ placki zawsze będą ciężkie. Zimny olej wchłaniany jest przez ciasto błyskawicznie. Racuchy smaż więc na dobrze rozgrzanym oleju.

Sprawdź, jaki olej najlepiej nadaje się do smażenia. Co zrobić, żeby naleśniki nie przywierały do patelni? Poznaj garść cennych wskazówek.

Racuchy
canva/Dar1930

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: winiary, kafateria