Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy rabarbar się obiera? Wiele osób jest w sporym błędzie
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 23.04.2024 13:02

Czy rabarbar się obiera? Wiele osób jest w sporym błędzie

rabarbar
Fot. Canva/KenWiedemann

Rabarbar dodajemy do ciast, deserów, ale też gotujemy go i smażymy. Jednak czy rabarbar się obiera? Odpowiedź może być dla wielu smakoszy zaskoczeniem i nie jest wcale jednoznaczna. 

Wiosenny rabarbar najlepszy

Rabarbar z przełomu kwietnia i maja jest najsmaczniejszy i najbardziej wartościowy. Chętnie z niego korzystamy w kuchni. Łodygi rabarbaru dodajemy do ciast, deserów, gotujemy, smażymy, a  nawet wrzucamy na ruszt. Traktujemy go jak owoc, ale w rzeczywistości jest warzywem.

Jednak, czy rabarbar trzeba obierać? Tu odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, do czego chcemy przeznaczyć rabarbar. Dlatego najpierw trzeba ustalić, co chce się zrobić z łodygami, a dopiero później można ewentualnie chwycić za nóż. 

Fot. Canva/Jerneja Ribnikar
Fot. Canva/Jerneja Ribnikar
Ta niemiecka surówka z cukinii jest lepsza niż mizeria. Idealna do ziemniaków i mielonych

Rabarbar pełen smaku i błonnika

Rabarbar, który kupimy teraz, czyli na przełomie kwietnia i maja jest najdelikatniejszy. Skórka pełna jest błonnika. Sprawia ona też, że smaku rabarbaru jest bardziej kwaskowaty, ostry i wyrazisty. Dlatego tak młodego rabarbaru nie obieramy. Takie nieobrane łodygi sprawdzają się najlepiej w kompotach i ciastach. 

Jeśli jednak z rabarbaru chcemy zrobić dżem lub mus, to warto łodygi obrać. Tekstura będzie lżejsza i bardziej delikatna.  Gdy mamy do czynienia ze starszym rabarbarem, to też warto sięgnąć po nóż. Jego skórka jest bardziej twarda i włóknista. Jeśli zbieramy rabarbar przy drodze, to pamiętajmy też zawsze o jego obieraniu. W ten sposób pozbędziemy się dodatkowo zanieczyszczeń. 

Jak obierać rabarabar?

Jeśli rabarbar ma grubszą skórkę, to obierzemy go przy pomocy noża. Warto wykorzystać też obieraczkę do warzyw. Jednak jeśli skórka warzywa jest cienka i mocno przylega do łodygi, to warto zastosować trik z wodą. W tym celu łodygę zanurzamy na około 20 sekund we wrzątku i przekładamy ją do naczynia z zimną wodą.

Po takiej naprzemiennej kąpieli skórka powinna sama oddzielić się od miąższu. To warzywo pełne jest witamin A, C, E i stanowi ważny element diety w walce z nowotworami. Wspomaga też pracę układu krążenia. Dlatego sięgajmy po rabarbar dla smaku i zdrowia. Pisaliśmy o tym, dlaczego warto wstawić miseczkę z solą do lodówki. Podawaliśmy też przepis na pyszną zupę na rosole, lepszą od pomidorowej. 

ciasto
Fot. Canva/DebbiSmirnoff

Źródło: fakt.pl, wapteka.pl