Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy siny czosnek w słoiku z ogórkami znaczy, że się zepsuły? Większość osób nie wie, co odpowiedzieć
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 23.02.2024 17:06

Czy siny czosnek w słoiku z ogórkami znaczy, że się zepsuły? Większość osób nie wie, co odpowiedzieć

Ogórki kiszone w słoiku
Shutterstock

Czosnek to jeden z ważniejszych składników, który musi znaleźć w słoiku z ogórkami kiszonymi. Czasami zdarza się, że czosnek zmienia kolor. Czy to powód do zmartwień? Wyjaśnię, ci to raz na zawsze i już nigdy nie będziesz mieć wątpliwości. 

Wszyscy uwielbiają ogórki kiszone

Ogórki kiszone są uwielbiane przez wszystkich smakoszy. Pasują nie tylko jako dodatek do obiadów, ale też do sałatek i kolorowych kanapek. Ich kwaśny smak stanowi podstawę zupy ogórkowej, którą podobnie, jak to warzywo lubimy wszyscy. 

Niestety ten przysmak ma to do sobie, że potrafi się zepsuć. Widać to, po niektórych składnikach, które razem z ogórkami znajdują się w słoiku. Jednym z nich jest na przykład czosnek. Czy zmiana jego koloru świadczy o poważnym zepsuciu? Dowiesz się tego w dalszej części artykułu. 

kiszony.jpg
Canva/@kwasny221
Strzelczyk wziął kapustę i podsmażył z kilkoma dodatkami. Taki obiad bez mięsa mógłbym jeść codziennie Nie tylko pomidory. Te produkty są równie dobrym źródłem potasu w diecie

Siniejący czosnek w słoiku

Czasami zdarza się, że czosnek zmienia kolor. Wygląda tak, jakby był siny. Dzieje się tak przez to, że zawarte w jego środku enzymy łączą się z kwasem. 

Ta reakcja zachodzi tylko wtedy, kiedy pokrojony czosnek połączy się z octem lub cebulą. Jeżeli czosnek nie będzie, przekrojony lub uszkodzony, to nie powinien sinieć. 

W każdym szanującym się słoiku z ogórkami kiszonymi musi znaleźć się czosnek. Nie wpadaj w panikę, gdy zauważysz zmianę jego koloru. Za chwilę dowiesz się, czy ogórki nadają się do jedzenia, czy też konieczne jest ich wyrzucenie.

Czy siny czosnek to powód do zmartwień?

Zazwyczaj zmiana barwy warzyw lub innych produktów kojarzona jest z ich zepsuciem i niezdatnością do spożycia. A jak jest w przypadku czosnku? Tutaj sytuacja jest nieco inna. 

Czosnek, który po reakcji z kwasem octu lub po zetknięciu z cebulą, zmienia kolor i nie zagraża zdrowiu. To naturalny proces, który nie sprawia, że czosnek jest toksyczny lub zepsuty

Jeżeli czosnek w twoich ogórkach zsiniał, właśnie z tego powodu, to w żaden sposób nie wpłynie to negatywnie na smak i jakość twoich ogórków kiszonych. Dalej możesz je jeść i cieszyć się ich smakiem. Sprawdź czy trzeba obierać pieczarki oraz jakie są najczęstsze błędy przy gotowaniu parówek.

czosnek.jpg
Canva/@PDPics