Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy trzeba obierać pieczarki? Co druga osoba była w sporym błędzie
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 22.02.2024 17:58

Czy trzeba obierać pieczarki? Co druga osoba była w sporym błędzie

stosik pieczarek
Canva

Jeden z najbardziej uniwersalnych grzybów pozostawia tylko jedną wątpliwość: czy należy przed wrzuceniem go do potrawy obierać, czy można pozostawić ze skórką na kapeluszu. Sprawdziliśmy i już wiemy.

Uniwersalne pieczarki

Pieczarki to jedne z najpopularniejszych, najtańszych i najłatwiejszych do kupienia grzybów. Są doceniane nawet przez tych, którzy nie przepadają za większością osobników tego królestwa. Żartobliwe powiedzonko mówi, że pieczarki to nie grzyby, podobnie jak śledź to nie ryba.

Są doskonałe nawet na surowo, chrupiące, delikatne, ale wyraziste w smaku. Podpieczone zachowują swoje właściwości. Można też je dusić, gotować, dodawać do potrawek, przygotowywać na ich bazie sosy i zupy. Dużo czasu zajęło mi zorientowanie się, że niektórzy podchodzą do pieczarek z taką rezerwą, że obierają ich kapelusze.

zwiędłe pieczarki
fot. Canva
Nigdy nie jadłem lepszych drożdżówek. Ten przepis z internetu to prawdziwy hit

Czy obierać pieczarki

Jedna i druga szkoła – obierających i nie – zastanawia się teraz, kto ma rację. Odpowiedź jest zaś bardzo prosta. Obieranie pieczarek nie jest żadną koniecznością. Można, ale nie trzeba – oto ona. W takim razie – kiedy obieranie pieczarek ma sens, a kiedy nie?

Skórkę z pieczarek warto usuwać wtedy, kiedy grzybki nie są już przesadnie świeże. To ona jako pierwsza robi się mało apetyczna i gumiasta. Usunięcie jej sprawi, że nasze pieczarki odzyskają nieco świeżości. Sprężstych, dopiero kupionych pieczarek obierać nie trzeba. Dobrze, zapytają niektórzy, ale co z czyszczeniem?

Czyszczenie pieczarek

Okazuje się otóż, że pieczarki nie wymagają zbytniego czyszczenia. Jedyne, co koniecznie trzeba zrobić, to pozbyć się z grzybów ziemi, którą często mają na sobie po wyjściu ze szklarni. Najprostszą metodą jest opłukiwanie ich. Można zrobić to pod strumieniem bieżącej wody albo w garnku, gdzie delikatnie palcami mieszamy pieczarki, aż ziemia wytrąci się i opadnie na dno. Pieczarki możemy wtedy wyjąć na sitko i delikatnie osuszyć.

Doświadczeni kucharze mówią jednak, że po kontakcie z wodą pieczarki tracą część smaku. W zamian polecają czyszczenie ich szmatką z odrobiną ciepłej wody, a nawet delikatne wymiatanie ziemi pędzelkiem. Większe zabrudzenia można wymyć szmatką lub delikatną szczoteczką. Obieranie z całą pewnością nie jest potrzebne, by pieczarki były czyste i zdatne do jedzenia.

Wypróbuj też przepisy na babciny rosół z kaczki i surówkę „coleslaw po polsku”.

pieczarki w plasterkach
fot. Canva