Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czym zastąpić sól w potrawach?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 29.11.2021 01:00

Czym zastąpić sól w potrawach?

sól
canva/narong27

Sól dodaje potrawom smaku, bez niej są one mało wyraziste i mdłe. Jednak nietrudno o nadmiar soli w naszej diecie, bo znajduje się ona w wielu produktach spożywczych i gotowych daniach. A jej nadmiar niestety szkodzi zdrowiu. Warto więc zastanowić się czym zastąpić sól w potrawach.

Z pozoru wydaje się, że mamy kontrolę nad ilością zjadanej soli. Wystarczy bowiem trochę mniej posolić zupę czy kotlety, a ilość sodu w naszej diecie drastycznie spadnie. Jednak niestety sól zjadamy też wraz z wędlinami, serami, pieczywem, konserwami czy inną, bardziej przetworzoną żywnością. Sól jest dodatkiem smakowym, ale też konserwującym. Stąd rzeczywiście nie brakuje jej w gotowych sosach czy daniach.

Głównym składnikiem soli jest sód, którego nadmiar w diecie przyczynia się do podnoszenia ciśnienia krwi i nadmiernie obciąża nerki. Dziennie powinniśmy wraz z pokarmem spożywać nie więcej niż płaską łyżeczkę soli. Jak jednak wykazują badania, zwykle zjadamy jej 2-3 razy więcej. Czas więc pomyśleć o zdrowiu i wprowadzić zmiany do diety.

Czym zastąpić sól w potrawach?

Najlepszym zamiennikiem soli w potrawach są zioła. Mają one wyrazisty smak, który udziela się całej potrawie, a przy tym działają też korzystnie na nasz organizm.

Potrawy z mięs i warzyw można przyprawiać np. bazylią. Ma ona zdecydowany smak i silny aromat. Najlepiej dodawać ją pod koniec gotowania, by zachowała jak najwięcej swoich korzystnych właściwości.

Dobrym zamiennikiem soli jest też estragon. Jego orzeźwiający, lekko korzenny smak doskonale pasuje do drobiu, sosów czy jajecznicy.

Gotując zupę, warto do niej dodać lubczyk. Jego silny, korzenny zapach i słodko-gorzki smak sprawią, że potrawa z pewnością nie będzie nijaka.

Do dyspozycji masz jeszcze całą paletę ziół, które możesz stosować w postaci świeżej lub suszonej. Pamiętaj więc o tymianku do marynat, melisie do drobiu, szałwii do tłustych mięs czy ryb.

Czosnek, cebula czy imbir również pomogą ograniczyć sól w potrawach. Nadadzą konkretnego, przyjemnego smaku zupom, mięsom, daniom z drobiu czy sałatkom.

Warto też pamiętać o świeżej zieleninie. Koperek, szczypiorek i natka pietruszki bardzo skutecznie potrafią doaromatyzować danie, a przy tym nadać mu orzeźwiającej nuty smakowej.

Zdrowsza wersja soli

Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie dania bez choćby minimalnego dodatku soli, wybierz jej zdrowszą wersję. Możesz na przykład sięgnąć po sól ziołową. Ma dużą zawartość ziół, które dodadzą potrawom aromatu i sprawią, że w rezultacie dodamy do nich mniej soli.

Najzdrowszą odmianą soli jest sól himalajska. Dzięki temu, że zawiera dużo mikroelementów, nie prowadzi do nadciśnienia tętniczego. Pomaga też oczyszczać organizm z toksyn.

W sklepach możesz też nabyć sól z ograniczoną zawartością sodu, za to wzbogaconą potasem i magnezem. Po taką sól mogą sięgać nawet osoby mające problemy z nadciśnieniem.

W naszym serwisie znajdziesz też wiele innych, kuchennych porad. Sprawdź ile dodawać soli do gotowanego makaronu, a także czym zastąpić proszek do pieczenia.

przyprawy
przyprawy

Źródło zdjęcia: canva/Langan

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: zdrowie.wprost, kuchnia.wp Zapraszamy na nasz Instagram