Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Dlaczego schabowe wychodzą twarde po smażeniu? Pewnie lekceważysz 1 zasadę
Adam Moskal
Adam Moskal 16.07.2024 15:15

Dlaczego schabowe wychodzą twarde po smażeniu? Pewnie lekceważysz 1 zasadę

Kotlet schabowy podczas smażenia
Fot. YouTube / Always Yummy!

Nie ma nic gorszego niż suche i twarde kotlety schabowe zaraz po smażeniu. Jeśli i tobie właśnie takie wychodzą, mamy na to skuteczną radę. Zanim zabierzesz się za panierowanie, pozwól mięsu zamarynować się w kwaśnym produkcie. Ogromną różnicę poczuje natychmiast każdy domownik.

Jak nie smażyć twardych kotletów schabowych?

Bez schabowych nie byłoby polskiej kuchni. Ta klasyka, którą spożywamy tradycyjnie co tydzień w niedzielę, mocno wszczepiła się w repertuar każdej pani domu. Niestety, nawet największym ekspertom schabowe czasem wychodzą twarde i suche.

Jeśli klasycznie schabowe jedynie rozbijasz, panierujesz i smażysz, lekceważysz jedną, niezwykle ważną zasadę. Bez niej nie ma szans, aby produkt wyszedł soczysty i rozpływający się w ustach. Mowa o marynowaniu.

Schabowe
Fot. Canva/gerenme, Getty Images Signature
Zetrzyj cukinię na tarce i wrzuć do tej zalewy. Zimą mi podziękujesz za ten przepis

Jak marynować mięso na schabowe?

Mówiąc o marynowaniu, nie mam na myśli prostego wrzucenia mięsa do oleju z przyprawami. Bo choć ten patent nada mu aromatu, nie spowoduje skruszenia. O to zadbają kwaśne składniki, które zmienią strukturę mięsa.

Dobrze sprawdza się na przykład kefir, który poza kwaśnym odczynem posiada enzymy zmiękczające mięso. Jeśli mam ochotę nadać kotletom dodatkowego profilu smakowego, zwykle sięgam po musztardę. Zawiera w sobie kwaśny ocet i wpływa korzystnie na aromat schabu.

Kilka porad i trików na idealne kotlety schabowe

Podczas rozbijania przed zamarynowaniem, przykryj płaty mięsa folią spożywczą. Tak zapobiegniesz ubrudzeniu tłuczka, a także zminimalizujesz ryzyko rozbryzgów, które mogą spaść na naczynia i sztućce. W mięsie rozwijają się bardzo szybko bakterie i łatwo zanieczyścić przedmioty i powierzchnie w kuchni.

Po marynowaniu kluczowe jest dobre osuszenie mięsa - w inny wypadku panierka może odpaść podczas smażenia. Ja stosuję w tym celu zwykły papierowy ręcznik kuchenny, dobrze zbiera nadprogramową wilgoć.

Do smażenia polecam wybrać smalec wieprzowy. Nie dość, że ma wysoki poziom dymienia, to nadaje schabowym dodatkowego smaku. Łącząc powyższe triki z kwaśną marynatą, każdy obiad ze schabowym wyjdzie wybornie, a twoja rodzina złoży gratulacje dla kunsztu kucharza.

Schabowe
Fot. Canva/gbh007, Getty Images