Zetrzyj cukinię na tarce i wrzuć do tej zalewy. Zimą mi podziękujesz za ten przepis
W czasie lipcowych upałów trudno myśleć o zimie. Jednak właśnie teraz w kwiecie wieku są warzywa. Dojrzałe i pełne smaku, można zamknąć je w słoiku w postaci sałatki, która zimą przypomni letnie dni.
Warzywna sałatka na zimę
Słoiki na zimę kojarzymy przeważnie z kiszonkami. Rzeczywiście, ogórki, a drugiej kolejności wiele innych warzyw i owoców, sprawdzają się świetnie w roli kiszonych zimowych sałatek. Jednak marynować można także na kilka innych sposobów.
Warzywa zamarynowane w słodko-octowej zalewie przechowają więcej ze swojego oryginalnego smaku i tekstury. Świetnie do takiego przechowywania nadaje się cukinia. Właśnie ona stanowi główny składnik naszej dzisiejszej sałatki.
Poszedł do restauracji w ZOO i zamówił pomidorową. W głowie się nie mieści do czego ją porównałCukinia w pomidorach
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Damian – kuchnia od kuchni. W jego zalewie znalazł się ketchup zamiast passaty pomidorowej. Dodatek taki nada całości więcej słodyczy, która zrównoważy kwasowość dania.
Składniki
- 3 duże cukinie
- 3 papryki (np. dwie czerwone i żółta)
- 2 marchewki
- 1 cebula
- Kilka ząbków czosnku
- 1 papryczka chili
- 80 ml octu winnego lub jabłkowego
- 80 ml oleju
- 200 g koncentratu pomidorowego
- 150 g passaty pomidorowej
- 1 duża łyżka węgierskiej pasty paprykowej
- 70 ml miodu
- Sól, pieprz
Sałatka z cukinii
Cukinię obieramy i wydrążamy gniazda nasienne. Podobnie nasion i szypułki pozbywamy się z papryki. Marchewkę i cebulę obieramy. Cebulę kroimy w cienkie pióra, a pozostałe warzywa w zapałkę.
Czosnek rozgniatamy płazem noża i siekamy drobno. Podobnie papryczkę chili. Wszystkie składniki mieszamy w dużej misce.
Do rondelka wlewamy płynne składniki. Przyprawiamy pieprzem i solą. Na małym ogniu mieszamy, aż połączą się w jednolitą masę. Ważne, by nie przypalić rondelka.
Po lekkim przestudzeniu zalewamy sosem warzywa i dokładnie mieszamy. Próbujemy na smak i ewentualnie dodajemy pieprzu, soli lub miodu. Odstawiamy na kilka godzin do przestudzenia.
Gotową sałatkę nakładamy do słoików. Pod koniec uciskamy ją lekko łyżką, by warzywa były przykryte przez zalewę. Pasteryzujemy przez 15 minut od zagotowania wody lub w piekarniku – od momentu, kiedy temperatura osiągnie 130 stopni. Ustawiamy na blacie dnem do góry, a po dobie przenosimy do spiżarni lub szafki.
Wypróbuj też przepis na nietypowy dżem z moreli i małosolne pomidorki koktajlowe.