Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Długo przed świętami wyrabiam dojrzewający piernik staropolski. Musi leżakować tygodniami. Jest najlepszy

Długo przed świętami wyrabiam dojrzewający piernik staropolski. Musi leżakować tygodniami. Jest najlepszy

Piernik staropolski w misie
canva/alvarez; IG/ewa.masterchef

Dojrzewający piernik staropolski jest świątecznym rarytasem znanym wielu smakoszom. Przygotowanie wymaga czasu, a idealny moment na jego rozpoczęcie jest właśnie teraz. Z naszym przepisem na pewno wam wyjdzie.

Piernik staropolski zachwyci każdego

Piękny zapach korzennych przypraw, niesamowita miękkości i słodycz, której nikt się nie oprze — tak opisać można piernik staropolski. Aby uzyskać to pyszne, tradycyjne ciasto potrzebny jest czasu.

Koniec listopada to ostatni dzwonek, by nastawić masę. Musi ona trochę poleżeć i dojrzeć. Co należy zrobić, by deser nam się udał? Wyjaśniam w dzisiejszym przepisie, który znajdziecie poniżej.

Masa na piernik staropolski.jpg
IG/ewa.masterchef
Kolorowe ciasto bez pieczenia robię w chwilę. Hit nie tylko dla dzieci

Przepis na dojrzewający piernik staropolski

Przygotowanie dojrzewającego piernika staropolski trzeba rozpocząć z wyprzedzeniem. Idealnie, jeśli poleżakuje nawet 5 tygodniu. Dlatego też czym prędzej zbierzcie składniki nastawicie masę.

Składniki:

  • 500 g miodu
  • 250 g masła
  • 330 g cukru
  • 3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • szczypta soli
  • 120 ml mleka 3,2%
  • 3 duże jajka
  • 1 opakowanie przyprawy do piernika
  • 1 kg mąki pszennej

Z podanych produktów wyjdzie wam bardzo gęsta masa. Nie przejmujcie się tym — piernik będzie smakował wybitnie. Szczegółowe instrukcje dotyczące wykonania ciasta znajdziecie w dalszej części artykułu.
 

 

Jak zrobić masę na piernik staropolski?

Zaczynam od wlania miodu do dużego garnka. Dodaję do niego masło oraz cukier i podgrzewam, aż zawrze. Mieszam w trakcie, a gdy już cukier się rozpuści, zdejmuję z ognia. W mleku rozpuszczam sodę oczyszczoną i sól. Wlewam całość do przestudzonej zawartości garnka, a następnie wbijam wszystkie jajka.

Dodaję przesianą mąkę pszenną. Najlepiej zrobić to w 2-3 partiach, by móc swobodnie i dokładnie rozprowadzić ją w masie. Na koniec sporządzone ciasto na piernik staropolski przekładamy do szklanego naczynia, przykrywamy i wstawiamy do lodówki. Po 3-5 tygodniach będzie gotowe do dalszej obróbki.

Jak piec piernik staropolski?

Po okresie leżakowania ciasto na piernik staropolski należy upiec na blasze z wyposażenia piekarnika — będziemy chcieli uzyskać niezbyt wysoki, ale duży placek. Przetniemy go na 3 części, nasączymy i przełożymy powidłami śliwkowymi. Temperatura pieczenia to 180 stopni Celsjusza, a czas około 30 minut — kończymy, gdy wierzch ciasta się lekko zrumieni.

Na naszej stronie znajdziecie więcej przepisów na piernik. Sprawdźcie jak przygotować go w ekspresowym tempie — to idealny pomysł, jeśli nie mamy już czasu. Być może skusi was też prosty patent na przyrządzenie smakołyku na patelni.

Mąka wsypywana do masy na piernik staropolski.jpg
IG/ewa.masterchef

Źródło: IG/ewa.mastechef