Do swojej ogórkowej dodaję zawsze ten składnik. Sposób znam od babci, nie ma pyszniejszej zupy
Zupa ogórkowa to jeden z naszych smaków dzieciństwa i przy okazji nieodłączny element tradycyjnej polskiej kuchni. Czasem jednak nie do końca udaje się odtworzyć smaki, które znamy sprzed lat. Okazuje się, że nasze babcie miały sekret, o którym zapomnieliśmy. Wiele osób będzie nim zaskoczonych.
Zabielanie ogórkowej
Baza rosołowa, starte ogórki kiszone i woda ze słoika – proste składniki i proste przygotowanie dają pyszny efekt. Jednak nieodłącznym elementem, który stanowi o być albo nie być polskich zup, jest zabielanie ich.
Czynność, którą wykonujemy pod koniec gotowania, polega na dodaniu jakiegoś nabiałowego produktu, by zagęścić zupę i zmienić ją w bardziej jedwabisty płyn. Zazwyczaj używamy do tego śmietany. Nie bez powodu 12-procentowa wersja tego produktu opisana bywa jako przeznaczona do zup i sosów. Niektórzy w miejsce śmietany używają jogurtu.
Biedronka nie przestaje mącić z cenówkami. Cierpliwość klientów się kończy Taka kawa to sekret zdrowia 100-latków. Piją ją wyłącznie na sposób włoskiOgórkowa z maślanką
Jest jeszcze jedna tradycyjna polska metoda. Okazuje się, że wiele spośród naszych babć do zabielania śmietany używało maślanki. Ten kwaśny mleczny „odpad” z produkcji masła nadaje się do tego wyśmienicie i warto wypróbować przepis na zabielanie zupy ogórkowej właśnie śmietaną.
Składniki
- 1,5 l bulionu na bazie drobiowej
- 2-3 marchewki
- ½ kg ziemniaków
- Słoik ogórków kiszonych
- Szklanka maślanki
- Mały pęczek koperku
- Liście laurowe i ziele angielskie
- Sól i pieprz
Przepis na zupę ogórkową zabieloną maślanką
Ziemniaki kroimy w kostkę o boku ok. 1 cm, a marchewkę przekrawamy wzdłuż i kroimy w plasterki. Marchew wrzucamy do bulionu razem z zielem angielskim i liściem laurowym i gotujemy ok. 15-20 minut na średnim ogniu. Dodajemy ziemniaki i gotujemy do miękkości.
Kiedy ziemniaki będą miękkie, zmieniamy bulion w zupę ogórkową – dodajemy starte na tarce ogórki (ok. 10 szt.) i mniej więcej szklankę wody z ogórków – do smaku. Doprawiamy solą i pieprzem i gotujemy przez kolejne 15 minut.
Do miski wlewamy maślankę i dodajemy łyżkę wazową gorącej zupy. Mieszamy, żeby zahartować płyn, w razie potrzeby dodając jeszcze trochę zupy. Kiedy oba składniki będą połączone w jednolitą masę, przelewamy ją do zupy. Gotujemy jeszcze 2-3 minuty. Na koniec dodajemy posiekany koperek.
Wypróbuj też przepisy na placki ziemniaczane z nietypowym dodatkiem i doskonałą, rozgrzewającą soliankę.