Do zrobienia tego ciasta nie potrzebuję nawet piekarnika, jest po prostu najlepsze
Połączenie sernika bez pieczenia i szarlotki to najlepsze z dwóch światów polskich ciast. Warto sięgnąć po taki przepis w sezonie na jabłka. Przysmak ten, dosłownie i w przenośni, rośnie na drzewach i niektórzy nie nadążają z przerobem jabłek na pyszne desery.
Warstwowy sernik
Sernik to jedno z najczęściej przygotowywanych ciast w Polsce. Nic zresztą dziwnego, bo jest powszechnie uwielbiane. Świetnie też sprawdza się jako ciasto bez pieczenia.
Jeśli ktoś ma do niego jakieś zarzuty, to najwyżej takie, że duża porcja ciasta z serem to dość ciężka przekąska. Dlatego połączenie go z jabłkowym musem wychodzi mu zdecydowanie na dobre. Kwasowość jabłek zderza się tu z waniliowo-kremowym tłem sernika, dając niezwykły w smaku deser.
Kopytka siostry Anieli mają rajski, niepowtarzalny smak. Siostra Anastazja nie ma szansCiasto bez pieczenia
Ilustracje do tego przepisu pochodzą z kanału Annie Ka. Przygotowuje ona ciasto pokryte lukrem. Równie dobrze w tej roli sprawdzi się polewa z gorzkiej czekolady.
Przygotowując takie ciasto należy zwrócić uwagę na rodzaj sera, który kupujemy. Niektóre warianty tego produktu nie wymagają dodania masła, dlatego należy stosownie zmodyfikować przepis.
Składniki
- 800 g twarogu sernikowego
- 2 kg kwaskowych jabłek
- 1-2 opakowania herbatników
- 1 szklanka cukru
- 1 szklanka mleka
- 100 g masła
- 100 g masła
- 2 opakowania budyniu waniliowego
- 2 opakowania galaretki o wybranym smaku (np. jabłko-gruszka-morela, cytrynowa, agrestowa)
- 1 tabliczka gorzkiej czekolady
- 30 ml śmietanki kremówki
Przygotowujemy serniko-szarlotkę
Masło roztapiamy w kąpieli wodnej i rozcieramy z cukrem na jednolitą, puszystą masę. Dodajemy twaróg i mieszamy mikserem, aż uzyskamy gładką masę. Przelewamy ją do garnka i podgrzewamy do wrzenia.
Do garnka dodajemy budyń rozmieszamy w mleku. Gotujemy na wolnym ogniu, ciągle mieszając, aż masa zgęstnieje. Formę na ciasto wykładamy papierem do pieczenia lub folią. Dno pokrywamy herbatnikami i zalewamy lekko przestudzoną masą budyniowo-serową.
Wierzch tej warstwy można pokryć herbatnikami. Można też pominąć ten etap, a w zamian poczekać na dokładne stężenie masy. W międzyczasie obieramy i ścieramy na tarce jabłka.
Starte jabłka przekładamy do garnka. Dodajemy ok. 150 ml wody i dusimy na wolnym ogniu pod przykryciem, aż będą się rozpadać. Do gorących jabłek wsypujemy kisiel i dokładnie mieszamy.
Masę jabłkową wykładamy na budyniową i pokrywamy jeszcze jedną warstwą herbatników. W kąpieli wodnej rozpuszczamy połamaną czekoladę, mieszając ze śmietanką, aż uzyskamy jednolitą masę. Polewamy nią lekko schłodzone ciasto, doprowadzamy do temperatury pokojowej i wstawiamy do lodówki na kilka godzin.
Wypróbuj też przepis na racuchy bez mleka i sposób na przechowywanie marchwi.