Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Dodaję do jogurtu, a waga leci w dół. Obniża też cholesterol i cukier
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 03.01.2025 19:28

Dodaję do jogurtu, a waga leci w dół. Obniża też cholesterol i cukier

jogurt
Fot. Shutterstpck/Chendongshan

Jest wiele mniej lub bardziej wymyślnych diet. Większość tych dobrych zawiera jedną prostą zasadę. Chodzi o małe przekąski na mniejszy apetyt, takie jak jogurt ze zdrowymi dodatkami.

Jogurt z siemieniem lnianym

Jogurt to nie tylko lekka przekąska z mleka, która pozwala zaspokoić apetyt w mgnieniu oka i bez nadmiaru kalorii. To także, a może przede wszystkim, nośnik dla wielu dodatków, które sprzyjają zdrowiu i przemianie materii. Już same zawarte w nim kultury bakterii, regulujące pracę jelit, mają tę funkcję. 

Ale co jeśli dodatkowo wzbogacimy jogurt o przyprawy czy składniki, które są doskonałym wsparciem diety. Do nieco zapomnianych, ale doskonałych należy siemię lniane. Drobne ziarenka lnu mają mnóstwo zbawiennych dla zdrowia właściwości.

siemię lniane w jogurcie
fot. Canva
Niedziele handlowe w 2025 roku. Podano konkretne daty

Jak pić siemię lniane

O tym, jak tradycyjnym produktem jest siemię lniane, niech świadczy choćby jego nazwa. Dawne słowiańskie słowo, zamiast którego dziś używamy wyrazu „nasiona”, oznacza, że było ono przez wieki obecne w naszej diecie. Przodkowie wiedzieli, co robią – ziarenka te są bardzo bogate w witaminy z grupy B i świetną dla skóry witaminę E – dzięki czemu dobrze jest używać ich zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Dodatkowe zasoby siemienia lnianego to także mikroelementy, takie jak wapń, miedź, magnez, cynk, potas czy mangan. Jednak z punktu widzenia diety odchudzającej, największe bogactwo siemienia lnianego tkwi w błonniku. Odpowiada on za regulację pracy układu pokarmowego.

Dodaj siemię lniane do jogurtu

Zalane ciepłą wodą, siemię lniane zmienia się w żelistą papkę. Można dodać je – namoczone albo nie – do jogurtu tak, jak dodaje się choćby nasiona chia. Przygotowujemy w ten sposób przekąskę bogatą w błonnik, która usprawnia pracę układu wydalniczego i w efekcie prowadzi do redukcji masy ciała.

Jednak siemię leczy także zaparcia ze względu na dużą ilość białka. Ma działanie przeczyszczające, reguluje rytm fizjologiczny naszego organizmu. Dodatkowo ziarenka te regulują także poziom cholesterolu i cukru we krwi dzięki zawartości kwasów omega-3, mając przy tym wszystkim niewiele kalorii dzięki temu, że nie zjadamy ich dużo. Wszystkie te dobrodziejstwa odbiją się dobrze na naszym zdrowiu i diecie już przy dziennej dawce 10 g siemienia lnianego przez ok. miesiąc.

Wypróbuj też przepisy na sałatkę z kuskusem i doskonałe filety rybne.

jogurt z siemieniem lnianym
fot. Canva