Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Domowy ocet jabłkowy, który zachwyca przyjemnym smakiem i zapachem. W sklepach nie kupisz lepszego
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 05.08.2022 19:15

Domowy ocet jabłkowy, który zachwyca przyjemnym smakiem i zapachem. W sklepach nie kupisz lepszego

 Domowy ocet jabłkowy, który zachwyca przyjemnym smakiem i zapachem. W sklepach nie kupisz lepszego
canva/Dannko

Domowy ocet jabłkowy zachwyca przyjemnym smakiem. To świetna i zdrowsza alternatywa dla gotowego produktu sklepowego. Ocet jest prosty w przygotowaniu, wystarczą tylko trzy składniki i odrobina cierpliwości, a przygotujesz wyśmienity dodatek do sałatek i innych dań.

Domowy ocet jabłkowy jest świetnym dodatkiem do sałatek, surówek, marynat, a nawet rosołu i mięs. Ocet jabłkowy jest o wiele delikatniejszy od spirytusowego, czy winnego, a domowy produkt zachwyca dodatkowo przyjemnym, słodkawym smakiem.

Ocet jabłkowy nie wymaga gotowania, wystarczy przygotować wszystkie składniki i co jakiś czas przemieszać zawartość większego słoika i ocet będzie gotowy. Po około 4- 5 tygodniach otrzymasz mętny produkt, który już nadaje się do spożycia. Jeśli jednak wolisz klarowny ocet, wstaw go do lodówki na około 2 miesiące, a stanie się przejrzysty.

Do przygotowania domowego octu jabłkowego koniecznie wybierz zdrowe jabłka. Owoce nawet z najmniejszymi uszkodzeniami nie nadają się do fermentacji, ponieważ zepsują cały produkt. Bardzo ważne jest również dokładne umycie i wyparzenie słoika, w którym będziesz robił ocet. Słoik musi być sterylnie czysty, inaczej pojawi się pleśń.

Domowy ocet jabłkowy. Przygotujesz go z trzech składników

Składniki:

  • 4 l soku wyciśniętego na zimno z jabłek

  • 30- 40 g drobnego cukru

  • 2 kg małych jabłek ze skórką i gniazdami nasiennymi

Jak zrobić domowy ocet? Będzie świetnym dodatkiem do sosów, sałatek i wielu dań

Do dużego słoika włóż przekrojone jabłka, dodaj cukier i wlej sok wyciskany z jabłek. Słoik przykryj tetrą i odstaw w ciepłe miejsce na 2 tygodnie. Co jakiś czas przemieszaj całą zawartość słoika.

Po kolejnych 3 tygodniach powinien pojawić się kożuch fermentacyjny, ocet nie powinien mieć zapachu acetonu. Całość przecedź przez gazę i wlej do szklanych butelek. Ocet będzie mętny, jeśli jednak wstawisz go do lodówki na około dwa miesiące, stanie się klarowny.

Przygotowany ocet nie traci daty ważności, możesz przechowywać go przez długi okres czasu. Ocet możesz dodawać np. do mizerii, a nawet do rosołu- tu dowiesz się, dlaczego warto dodać odrobinę do wywaru.

Domowy ocet jabłkowy
canva/Wiktory

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: chillibite