Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Eksperci biją na alarm. Tego warzywa nie dodawaj do rosołu. Tylko straci cenne właściwości
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 17.11.2023 10:48

Eksperci biją na alarm. Tego warzywa nie dodawaj do rosołu. Tylko straci cenne właściwości

rosół
Canva/gbh007

Polacy kochają jeść rosół. Uważamy tę z zupę za jedną z najsmaczniejszych i najzdrowszych. Do rosołu chętnie dodajemy bukiet warzyw. Jednak jak się okazuje, z jednego warzywa powinniśmy zrezygnować. Dowiedz się, z jakiego i dlaczego. 

Rosół nie tylko na niedzielny obiad

Rosół lubimy za smak, aromat i jego właściwości. Podajemy go nie tylko w niedzielę, ale też podczas choroby. Wspaniale rozgrzewa, syci, ale też pomaga w walce z objawami przeziębienia. Wiadomo, że bazą tej zupy jest wyborne mięso, ale też warzywa, które dodajemy do rosołu. 

Do tej tradycyjnej polskiej zupa trafia marchewka, pietruszka, seler, por i opiekana cebula. Jednak okazuje się, że z jednego warzywa powinniśmy zrezygnować. Jego działanie może mieć opłakane skutki dla naszego zdrowia. O jakie warzywo chodzi?

warzywa
Canva/joannatkaczuk
Już nie kupuję krówek w sklepie. Robię sama z 3 składników

Tego warzywa nie dodawaj do rosołu

Nie wyobrażamy sobie rosołu bez opiekanej cebuli. To właśnie ona nadaje wyjątkowy smak tej lubianej zupie. Niestety, okazuje się, że opiekana cebula ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Konsekwencje mogą być opłakane. Baszar El-Helou, ekspert Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH- Państwowego Instytutu Badawczego ostrzega w rozmowie z portalem haps.pl:

Jeśli przypieczona cebula trafi do rosołu, to razem z nią przechodzą do potrawy takie toksyczne związki, jak akrylamid, który kumuluje się w organizmie i może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i ma potencjalne działanie rakotwórcze

Dietetyk podkreśla, że przypieczona cebula dodaje wyjątkowego smaku rosołowi, ale warto pozbyć się przypieczonych części cebuli przed wrzuceniem jej do garnka. Tak będzie lepiej dla naszego zdrowia. Można skorzystać z patentu, który stosuje wielu kucharzy. Mianowicie możemy nie obierać cebuli, ale dokładnie ją umyć i wrzucić z łupiną do rosołu. Rosół zyska piękny złoty kolor i pyszny smak.

Sanepid ostrzega przed tym związkiem chemicznym

Akrylamid, który powstaje w procesie opiekania cebuli, jest związkiem chemicznym obecnym w żywności. Wytwarza się na skutek smażenia, zapiekania lub pieczenia produktów skrobiowych. Do reakcji dochodzi, gdy temperatura przekracza 120 i 150 stopni Celsjusza.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie przekazuje, że akrylamid znajdziemy w: 

  • kawach/substratach kawy
  • chipsach ziemniaczanych/frytkach
  • miękkim/chrupkim pieczywie
  • herbatnikach/ciastkach/sucharach

Akrylamid powoduje nowotwory u osób w każdym wieku. Niestety tego związku chemicznego nie można wyeliminować z produktów skrobiowych, które są poddawane obróbce termicznej. Ważne, by nie dopuścić do przypalenia, a podczas smażenia pilnować, by danie miały złoty, a nie brązowy kolor. Pisaliśmy o tym, czego nie jeść na śniadanie. Informowaliśmy o herbacie, której nadmiar może szkodzić zdrowiu. 

rosół
Canva/mariha-kitchen

Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl