Faszerowana główka kapusty. Efektowny i przepyszny odpowiednik gołąbków
Kapusta włoska faszerowana jest pyszną propozycją obiadową, która z powodzeniem zastąpi wam gołąbki. Przygotowanie jest nieco prostsze, a smak urzeka od pierwszego kęsa. Jeżeli szukacie urozmaicenia klasyki — ten przepis zdecydowanie wam się spodoba.
Przygotowanie gołąbków wymaga czasu. Kapustę należy podzielić na liście, a potem każdy liść należy wypełnić odpowiednią ilością farszu i starannie zawinąć. A gdyby tak pominąć ten krok i obgotowaną główkę kapusty po prostu wypełnić smakowitym nadzieniem? Będzie równie pysznie.
Przepis na znakomitą kapustę faszerowaną w pomidorowym sosie
Składniki:
1 główka kapusty włoskiej
50 dag mielonej wieprzowiny
10 dag boczku
1 większa cebula
2-3 ząbki czosnku
750 ml dowolnego bulionu
1 duże jajo lub 1 łyżka mielonego siemienia lnianego zalana 3 łyżkami wrzątku
2-3 łyżki wody
3 łyżki bułki tartej lub kaszy manny
Składniki na sos pomidorowy:
250 ml sosu pomidorowego
1 łyżka koncentratu pomidorowego
3 ząbki czosnku
3/4 szklanki wywaru z gotowania kapusty
około 60 g serka naturalnego do kanapek
Dodatkowo potrzebne będą:
olej rzepakowy do smażenia
sól i pieprz w ilości do smaku
jałowa gaza
Jak przygotować faszerowaną kapustę włoską?
W garnku zagotowujemy wodę i solimy ją. Z kapusty usuwamy zewnętrzne liście i przenosimy kapustę do garnka, układając głąbem do dołu. Przykrywamy i gotujemy około 10 minut. Po wyjęciu studzimy i usuwamy głąb.
Cebulę obieramy i siekamy, a boczek kroimy w kostkę. Na patelni z nieprzywierającą powłoką smażymy mięsne kawałki, a gdy nieco się zrumienią i wytopi się tłuszcz, wrzucamy cebulkę. Szklimy ją na niezbyt dużym ogniu, w razie potrzeby dodając nieco oleju. Pod koniec dodajemy rozdrobniony czosnek i jeszcze chwilę podsmażamy.
W dużej misce umieszczamy mięso mielone, bułkę tartą oraz jajko lub kleik z siemienia lnianego. Doprawiamy solą oraz pieprzem. Kapustę układamy na gazie wycięciem do góry. Wypełniamy ją mięsną masą, a następnie zawiązujemy gazę, tak aby uzyskać okrągłą główkę.
Przenosimy do garnka i wlewamy bulion. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na niewielkim ogniu około 60 minut. Podajemy z sosem pomidorowym przygotowanym według poniższej instrukcji.
Przygotowanie sosu do kapusty faszerowanej
W garnku umieszczamy przecier pomidorowy i dodajemy do niego czosnek oraz koncentrat pomidorowy. Składniki mieszamy i zagotowujemy, a następnie wlewamy płyn z gotowania kapusty. Gotujemy około 3 minut, po czym stopniowo łączymy sos z serkiem. Doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem i ewentualnie solą.
Po przepisy na inne potrawy z kapusty zajrzyjcie na naszą stronę. Znajdziecie tam m.in. patent na fuczki, czyli placki z kiszonej wersji tego warzywa. Być może też skuszą was jarskie gołąbki z soczewicą i serem feta.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Dlaczego rosół znów wyszedł mętny? 3 proste sposoby na przywrócenie mu klarowności
Banalnie proste ciasto bez pieczenia z mascarpone i galaretkami. Hit wśród deserów
Nie koperkowy, nie pomidorowy. W innym sosie klopsy smakują jeszcze lepiej
Źródło: oryginalnysmak