Gotowany sernik bez pieczenia. Delikatny, puszysty i pyszny
Sekret udanego sernika pieczone jest wykorzystanie gęstego, niekwaśnego twarogu półtłustego. Dzięki temu wychodzi on niezwykle lekki i smaczny. Ten sam efekt możemy uzyskać, decydując się na wypróbowanie receptury na sernik gotowany. To doskonała opcja dla tych z was, którzy nie mają piekarnika.
Serniki na zimno pysznie smakują latem, a klasyczne pieczone — np. wiedeński — zawsze. Podejmując się przygotowania serowego specjału bez piekarnika, nie jesteśmy skazani na używanie żelatyny czy agaru. Spróbujcie sernika gotowanego, a zrobicie go jeszcze nie raz.
Przepis na doskonały sernik gotowany
Składniki na masę serową:
1 kg półtłustego sera twarogowego
200 g masła
pół szklanki cukru pudru
5 średnich jaj
2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru po 40 g każde
75 ml mleka
300 g herbatników
Składniki na polewę:
1/3 szklanki śmietanki 30%
po 50 g czekolady gorzkiej i białej
Przygotowanie:
Ser dwukrotnie milimy w maszynce. Formę o wymiarach 24 × 24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Na dnie układamy warstwę herbatników. W garnku umieszczamy masło i cukier puder. Podgrzewamy całość i delikatnie mieszamy rózgą kuchenną.
Gdy składniki się rozpuszczą, do garnka wkładamy twaróg i wbijamy jaja. Gotujemy składniki na nieco większym ogniu przez około 3 minuty, cały czas mieszając. Masa powinna być gorąca, lecz nie może się zagotować.
Budyń rozpuszczamy w mleku. Gęsty płyn przelewamy do garnka z gorącą masą twarogową i energicznie mieszamy. Masa powinna zgęstnieć. Powoli ją zagotowujemy, a po mniej więcej dwóch minutach wyłączamy ogień.
Część gorącej masy wykładamy na herbatniki. Wyrównujemy powierzchnię i układamy drugą warstwę ciastek. Następnie kładziemy druga część masy serowej i ponownie przykrywamy ją ciasteczkami.
Wierzch sernika pokrywamy polewą czekoladową. Śmietankę delikatnie podgrzewamy. Połamane czekolady umieszczamy w osobnych miseczkach. Następnie do każdej z nich wlewamy połowę ciepłej śmietanki i dokładnie rozpuszczamy kostki wyrobu.
Łyżką wylewamy trochę ciemnego kremu na zmianę z jasnym. Na koniec możemy je fantazyjnie rozmieszać przy pomocy wykałaczki. Gotowy sernik studzimy i wkładamy do lodówki na minimum 6 godzin. Podajemy do kawy.
Źródło zdjęcia: canva/ValentynVolkov
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: aniagotuje Zapraszamy na nasz Instagram