Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak gotować bób, żeby nie wzdymał? Ten patent rozwiąże nieprzyjemny problem
Renata Materlińska
Renata Materlińska 09.07.2023 11:13

Jak gotować bób, żeby nie wzdymał? Ten patent rozwiąże nieprzyjemny problem

gotowanie bobu
canva/Scott O'Neill

Zaczął się właśnie sezon na bób. Wiele osób wprost za nim przepada i zjada niemałe porcje tego warzywa niemal codziennie. Jest pyszne, zdrowe i wciągające. Ma jednak jedną wadę - działa wzdymająco, co nie jest komfortowe. Na szczęście są sposoby na to, by zminimalizować problemy gastryczne po spożyciu bobu. 

Zalety i wady uwielbianego warzywa

Bób jest niezwykle zdrowym warzywem. Jest bogaty w białko, błonnik, witaminy z grupy B, witaminę A i C oraz liczne sole mineralne. 100 g jego nasion dostarcza nam 85 kcal. 

Niestety ma też sporą wadę, bo działa wzdymająco. A to za sprawą oligosacharydów, czyli cukrów złożonych, których nasz organizm nie jest w stanie strawić. By ograniczyć ten dyskomfort, bób trzeba odpowiednio przygotować. Poza tym zaleca się, by nie spożywać na raz więcej niż 1 szklankę tego warzywa. 

Podsmażam pieczarki i robię z nich najlepsze danie na świecie. Wszyscy na nie czekają

Jak ograniczyć wzdymające działanie bobu?

Najlepszym sposobem na zmniejszenie nieprzyjemnych skutków po zjedzeniu bobu, jest namoczenie ziaren przed gotowaniem. Należy je zalać gorącą wodą i odstawić na 1-1,5 godziny. Po tym czasie wodę odlewamy, bób płuczemy, zalewamy świeżą porcją zimnej wody i gotujemy.

Dzięki namaczaniu do wody przejdzie część problematycznych węglowodanów, wskutek czego warzywo nie będzie już tak silnie obciążało naszego przewodu pokarmowego. 

Innym sposobem jest też dodanie do wody, w której gotuje się bób przypraw, które poprawiają trawienie. Może to być np. liść laurowy, ziele angielskie, kminek czy koperek. Zawarte w nich składniki rozbijają pęcherzyki powietrza gromadzące się w jelitach i zmniejszają dyskomfort. 
 

Jak należy gotować bób?

Opłukany bób należy zalać porcją zimnej wody, tak by było jej dwa razy tyle co nasion i doprowadzić do wrzenia. Wtedy należy dodać łyżeczkę cukru i gotować go przy uchylonej pokrywce ok. 15 minut. Starszy bób, który ma nieco twardsze skórki wymaga dłuższego gotowania. Pod koniec gotowania bób solimy. Ugotowany bób powinien mieć pomarszczoną skórkę.

Należy jednak pamiętać, by bobu nie gotować zbyt długo. Rozgotowany bowiem nie jest smaczny i ma jeszcze silniejsze działanie wzdymające. Z powodów żołądkowych lepiej też nie spożywać go ze skórką, mimo, że jak najbardziej jest jadalna i zawiera dużo cennych składników. 

Sprawdź też, co dodaje kucharz do gotującego się bobu, a także, jak gotować bób by nie był gorzki
 

canva/Taratorki

Źródło: dziennikzachodni, stylzycia.radiozet