Jak gotować powidła śliwkowe, żeby się nie przypalały?
Powidła śliwkowe są wspaniałym przetworem, a czas potrzebny do ich przygotowania wynagradza niesamowity smak. Aby powidła nie przywierały do dna garnka, wlej na nie 3 łyżeczki octu spirytusowego. Dzięki temu nie trzeba ich nawet mieszać, jeśli owoce praży się na niewielkim ogniu.
Powidła śliwkowe nie bez powodu kojarzą się z piernikiem świątecznym, w końcu często przekłada się nimi to popularne ciasto. Jeśli szykujesz się do zrobienia ich własnoręcznie, zastosuj się do poniższych porad.
Przede wszystkim warto wlać 3 łyżki octu do garnka, aby śliwki nie przywierały do niego i nie przypalały. Dobrym pomysłem jest skropienie dna naczynia kilkoma kroplami wody, która także stworzy barierę ochronną, zapobiegającą przypalaniu.
Przepis na powidła śliwkowe
Składniki:
2 kg dojrzałych śliwek węgierek
500 g cukru białego
3 łyżki octu
Zacznij od umycia śliwek, osuszenia ich z wody, przekrojenia na połówki i wyjęcia z nich pestek. Połowę śliwek przełóż do garnka i zasyp je połową cukru. Pamiętaj, aby ich nie mieszać.
Do naczynia wrzuć resztę śliwek i je również zasyp resztą cukru. Całość zalej octem, zakryj pokrywką i odstaw w chłodne miejsce na 12 godzin tak, aby żadne owady nie miały dostępu do zawartości garnka.
Po tym czasie postaw garnek na niewielkim ogniu i gotuj bez przykrycia przez 5 godzin. Ten etap również wymaga, aby nie mieszać śliwek. Gdy powidła staną się gęste, przelej je do czystych i wyparzonych słoików. Smacznego.
Jeśli masz ochotę na więcej przepisów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak robi się dżem z brzoskwiń. Ten tekst zdradza prosty przepis na dżem z moreli na całą zimę
Źródło zdjęcia: canva/fotogal, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Rozgrzewająca zupa z bakłażana i soczewicy w sam raz na jesień
Niebywale puszysty i lekki sernik z rosą według siostry Anastazji
Źródło: haps.pl