Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Jak kisić kapustę po mistrzowsku? Babcia Danusia zawsze pamięta o 1 składniku. Jest niezastąpiony
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 25.11.2022 10:16

Jak kisić kapustę po mistrzowsku? Babcia Danusia zawsze pamięta o 1 składniku. Jest niezastąpiony

kiszenie kapusty babcinym sposobem
Canva / Ockra

Babcia Danusia po wielu latach zdradziła sposób na swoją kapustę kiszoną. Okazuje się, że dodaje do niej 1 nieoczywisty składnik. Mowa o aromatycznym korzeniu chrzanu. Poniżej prezentujemy kiszenie kapusty babcinym sposobem.

Sposobów na kiszenie kapusty jest całe mnóstwo,. Do wyboru mamy rozmaite naczynia, a mnogość przypraw daje prawdziwe pole do popisu. Babcia Danusia jest jednak wierna swojemu patentowi. Jej kiszenie kapusty babcinym sposobem nie ma sobie równych.

Do kiszenia kapusty babcinym sposobem najlepiej nadaje się kapusta zimowa. Ta pojawia się na straganach w połowie listopada. Czas niezbędny na ukiszenie warzywa wynosi od 4 do nawet 12 dni, w zależności od wybranego naczynia. Kapusta babci Danusi kiszona jest w słoiku przez ok. 5-6 dni.

Do kiszenia kapusty niezbędna jest sól. Warto postawić na sól kamienną, która zapobiega rozwojowi bakterii oraz wspomaga produkcję kwasu w kiszonce. Pozostałe przyprawy są opcjonalne, ale nieobowiązkowe. Kiszenie kapusty babcinym sposobem, poza solą oraz chrzanem, wymaga użycia dodatkowo liści laurowych oraz ziela angielskiego.

Kiszenie kapusty babcinym sposobem na zimę

Składniki:

  • biała kapusta zimowej odmiany

  • sól kamienna- 1 łyżka na każdy kg kapusty

  • garść ziaren ziela angielskiego

  • liście laurowe

  • kilka kawałków korzenia chrzanu

Kiszenie kapusty babcinym sposobem- prostsze niż myślisz

Aby ukisić kapustę babcinym sposobem, zacznij od przygotowania warzywa. Główkę kapusty podziel na ćwiartki. Następnie drobno poszatkuj ją za pomocą szatkownicy lub dużego ostrego noża.

Pierwszą warstwę warzywa do kiszenia kapusty babcinym sposobem ułóż na dnie słoika. Zasyp je sporą szczyptą soli i przygotowanymi przyprawami. Dodaj także obrany oraz pokrojony w mniejsze kawałki chrzan.

Układaj kolejne warstwy kapusty oraz soli. Aby kiszenie kapusty babcinym sposobem okazało się sukcesem, każdą kolejną warstwę ubijaj dłonią lub za pomocą tłuczka. Ostatnia warstwa warzywa powinna kończyć się kilka centymetrów od zamknięcia słoika.

Na wierzch kapusty połóż talerzyk i dociśnij go ciężarkiem. Wlot naczynia przykryj gazą lub czystą ściereczką. Kiszenie kapusty babcinym sposobem przeprowadź przez 4-5 dni w temperaturze pokojowej.

Po upływie tego czasu słoik z kapustą przenieś w chłodne miejsce. Optymalna temperatura do kiszenia kapusty babcinym sposobem to 5-6 stopni. Kapustę zużywaj w zależności od potrzeb, pamiętając, aby po każdym jej nabraniu ponownie obciążać ją talerzykiem. Poznaj prosty sposób na uniknięcie gorzkiego smaku z kapuście. Orientalna kapusta po koreańsku pozytywnie Cię zaskoczy.

Canva / solidcolours
Canva / solidcolours

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: