Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak najlepiej kisić ogórki? Garść porad

Jak najlepiej kisić ogórki? Garść porad

 Jak najlepiej kisić ogórki?
canva/ratmaner

Ogórki kiszone są zdrowym i smakowitym dodatkiem do kanapek czy innych dań. Zrobienie ich w domu nie będzie stanowiło wyzwania, jeśli będziemy kierować się kilkoma zasadami. Odpowiednie przyrządzenie solanki, czyli m.in. wsypanie soli do nieco przestudzonej wody, to jeden z kluczy do sukcesu. Sprawdźcie, o co jeszcze warto zadbać.

Ogórki można zarówno marynować — np. tak jak w tym przepisie na pyszne krokodylki — jak i kisić. Polecaliśmy wam już wyjątkową koreańską recepturę, inspirowaną klasyczną metodą przyrządzania kimchi z kapusty pekińskiej. Dziś wyjaśniamy jak przygotować ogórki bardziej tradycyjnie.

Jak dobrze kisić ogórki?

W przygotowaniu pysznych przetworów kluczowe jest użycie odpowiednich narzędzi i produktów wysokiej jakości. Niemniej ważna będzie technika. Jest 5 ważnych kwestii, o które należy zadbać, by przyrządzane ogórki zachwyciły nas smakiem.

1. Wybór ogórków

Nie każde kupione w sklepie warzywo nada się do przygotowania smacznej kiszonki. Najlepiej sprawdzą się ogórki nieduże, o długości około 10 cm, które charakteryzuje intensywnie zielona skórka. Dobrze, by przy tym były podłużne, niezbyt grube i miały przejaśnienia na końcach.

2. Odpowiednia sól

Najlepsza do kiszenia będzie ta niejodowana i nieoczyszczona. Ogórki przyrządzone z jej dodatkiem będą miały głębszy smak, a sam wyrób zyska na wartości. Będzie bowiem zawierał zdecydowanie więcej mikroelementów.

3. Dobrze przygotowane słoiki

Naczynia należy wyparzyć i o tym zazwyczaj pamiętamy. Warto jednak też uważnie przyjrzeć się pokrywkom i odłożyć na bok te, które mają rdzawe ślady. Obecność żelaza w bezpośrednim sąsiedztwie kiszonki może bowiem przyczynić się do jej zepsucia.

4. Dobrze przygotowana solanka

Na to często nie zwracamy uwagi, a jest bardzo istotne. Sól należy wsypywać do wody już ostudzonej po zagotowaniu. W ten sposób nie przesadzimy z jej ilością i będziemy w stanie z łatwością ją rozpuścić. O to właśnie chodzi.

5. Dobrej jakości woda

Woda z kranu, której używamy najczęściej, nierzadko bogata jest w chlor albo twarda. Zastąpienie jej nawet tanią wodą butelkowaną spowoduje, że smak wyrobu się zmieni. Spróbujcie koniecznie przy kolejnej próbie zrobienia domowych ogórków kiszonych.

Ogórki kiszone będą idealne do kanapek
Źródło zdjęcia: canva/KingaKy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: lokalnyrolnik