Jak przygotować kiszony kalafior? Zdradzamy najlepszy przepis
Jak przygotować kiszony kalafior? Zdradzimy wam najlepszy przepis na ten doskonały specjał. Jest idealny na przekąskę, a także jako dodatek do sałatek czy dań obiadowych. Nastawisz go łatwo i szybko, a po kilku dniach zaskoczy cię doskonałym smakiem.
Kiszonki należą do najzdrowszych przetworów. Zawierają bowiem nawet więcej wartościowych składników niż świeże warzywa. Pod wpływem fermentacji rozwijają się w nich bowiem bakterie, które są korzystne dla naszego zdrowia.
Wśród kiszonek prym wiodą kiszone ogórki i kapusta. Po nie sięgamy bowiem najczęściej i chętnie wykorzystujemy je do przygotowania potraw. Jednak kisić można też inne warzywa, owoce i grzyby.
Dziś proponujemy wam przepis na kiszony kalafior. Nastawia się go podobnie, jak kiszone ogórki, ale zdaniem niektórych jest od nich nawet smaczniejszy. Zaskakuje bowiem doskonałą, niesłabnącą chrupkością i delikatnym smakiem.
Przepis na kiszony kalafior
Składniki:
1 średniej wielkości kalafior
główka czosnku
kawałek korzenia chrzanu
2 gałązki kopru z nasionami
1 l wody
1 łyżka soli
1 łyżeczka cukru
Przygotowanie kiszonego kalafiora
Słoiczki dokładnie umyj, wyparz, wystudź. Na ich dno włóż po trochu kopru, kilka kawałków chrzanu i przekrojonych ząbków czosnku.
Kalafior oczyść, opłucz, osusz. Podziel na małe różyczki, łodygę przeznacz np. do zupy. Różyczki kalafiora upchaj ciasno w słoiku.
Wodę zagotuj z solą i cukrem. Gorącą zalej kalafior, tak by był całkowicie przykryty. Słoiki szczelnie zakręć, pozostaw na mniej więcej tydzień w temperaturze pokojowej.
Po 5-7 dniach kalafior powinien być już odpowiednio ukiszony. Wtedy możesz go wynieść w chłodne miejsce.
W naszym serwisie znajdziesz też przepis na kiszony bób, a także na kiszone rzodkiewki.
Źródło zdjęcia: canva/Merrimon
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Fasolka szparagowa bez bułki tartej w wersji fit. Zdrowy i pożywny dodatek do obiadu
Najszybsze placki ziemniaczane bez tarcia ziemniaków. Prościej się nie da
Źródło: dorotakaminska