Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Jak przyrządzić zupę szczawiową? Bez jednego składnika jest niekompletna
Renata Materlińska
Renata Materlińska 20.04.2022 10:09

Jak przyrządzić zupę szczawiową? Bez jednego składnika jest niekompletna

zupa szczawiowa
canva/Timolina

Rozpoznajesz zupę ze zdjęcia? Oczywiście, to szczawiowa. A wiesz, jak przyrządzić zupę szczawiową? Pamiętaj, że bez jednego składnika będzie niekompletna. Tym ważnym dodatkiem jest jajko, które wpływa nie tylko na smak i wygląd potrawy.

Zupa szczawiowa to przysmak, który zwykle przyrządzamy wiosną. O tej porze roku pojawiają się bowiem młode i delikatne listki szczawiu, które aż proszą się, by przerobić je na coś pysznego. Oczywiście zupę szczawiową można gotować przez cały rok, wykorzystując do jej przyrządzenia szczaw pasteryzowany.

Dużym atutem tej zupy jest wyraźny, kwaśny smak. Przypadnie on do gustu tym, którzy lubią zupy z charakterem. Na dodatek przygotowanie potrawy jest dość szybkie i proste. Warto ją więc ugotować choć raz w sezonie.

Jak przyrządzić zupę szczawiową?

Przygotowanie zupy szczawiowej nie jest trudne, bo tak naprawdę wystarczy do bulionu wrzucić podsmażone liście szczawiu, całość chwilę gotować i doprawić.

Jednak w zupie szczawiowej ważne są dodatki, takie jak śmietana, której używamy do zabielenia wywaru, a także jajko ugotowane na twardo. I są one istotne nie tylko ze względu na smak i wygląd zupy. Po co je się dodaje?

Szczaw jest bardzo smaczny, ale w swoim składzie zawiera mnóstwo kwasu szczawiowego, który w dużych ilościach nie jest korzystny dla naszego organizmu. Zmniejsza bowiem przyswajanie wapnia i magnezu, może też przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych, podrażniać ściany żołądka, a także wywoływać stany zapalne w stawach.

Z tego powodu zupy szczawiowej i innych produktów bogatych w kwas szczawiowy, a więc np. szpinaku, jarmużu, rabarbaru czy kakao nie powinniśmy jeść zbyt często. A jeśli już je jemy, warto do nich dodać produkty bogate w wapń, czyli np. nabiał, jajko. Zneutralizują one częściowo niekorzystny wpływ kwasu szczawiowego na nasz organizm.

Przepis na zupę szczawiową

Składniki:

  • 1 marchewka

  • 1 pietruszka

  • kawałek selera

  • 2 listki laurowe

  • po kilka ziaren ziela angielskiego i czarnego pieprzu

  • 2 l bulionu drobiowego lub warzywnego

  • ok. 20 dag świeżego szczawiu

  • 1 łyżka masła

  • ok. 100 ml śmietany

  • 1 łyżka mąki

  • sól, pieprz, cukier

  • 4 jajka ugotowane na twardo

Przygotowanie zupy szczawiowej

Marchew, pietruszkę i seler obierz, opłucz, włóż do garnka. Zalej bulionem, doda listki laurowe, ziarna ziela i pieprzu. Gotuj całość na niedużym ogniu, aż warzywa będą miękkie.

Szczaw opłucz, osącz, posiekaj. Na patelni rozpuść masło, wsyp szczaw i smaż go kilka minut, co jakiś czas mieszając. Dodaj go do wywaru. Gotuj ok. 10 minut, dodaj szczyptę cukru.

Śmietanę rozmieszaj z mąką. Rozprowadź ją częścią gorącego wywaru, wlej do zupy, zamieszaj, gotuj kilka minut.

Zupę dopraw do smaku solą i pieprzem. Rozlej do talerzy, podawaj z cząstkami ugotowanego na twardo jajka.

W naszym serwisie znajdziecie przepis na sałatkę ze szczawiu i rodzynek, a także dowiecie się, kto powinien unikać jedzenia szczawiu.

szczaw
szczaw

Źródło zdjęcia: canva/Fotoplanner Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: mojegotowanie, haps

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Zupa Jajka Masło