Jak wykorzystać mięso z rosołu?
Esencjonalny i gęsty rosół pozwala choć na chwilę zapomnieć o problemach dnia doczesnego - jego smak i rozgrzewające właściwości są nieocenione. Po ugotowaniu wywaru pozostaje jednak sporo resztek, z których można zrobić jeszcze smaczniejsze dania. Poniżej zdradzamy dania, które jedynie zyskują po dodaniu do nich mięsa z rosołu, dlatego nigdy go nie wyrzucaj.
Podczas gotowania rosołu, składniki oddają dużą część swoich wartości odżywczych do wody. Dzięki temu bulion wypełniony jest minerałami, białkiem czy tłuszczem, z czego ochoczo korzystamy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Niestety niektórzy spotykają się z problemem, jaki pojawia się zaraz po ugotowaniu zupy - co zrobić z mięsem i warzywami? O ile warzywa można wykorzystać do zrobienia sałatki jarzynowej, tak mięso jest bardziej wymagające. Dlatego zdecydowaliśmy się przedstawić kilka pysznych propozycji, dzięki którym już nigdy nie wyrzucisz mięsa po zupie.
Co zrobić z mięsem z rosołu?
Najczęściej w garnku ląduje nie tylko sam kurczak, lecz również wołowina, indyk czy gęsina. Im więcej rodzajów mięsa, tym bulion staje się bogatszy i pełniejszy smaku. To także zaleta dla osób chcących wykorzystać wygotowane mięso, ponieważ będzie smaczniejsze po przygotowaniu w osobnym daniu.
Jedną z najsmaczniejszych opcji jest zrobienie pasztetu zarówno z mięsa, jak i warzyw po gotowaniu rosołu. Wszystkie składniki należy ze sobą zblendować, połączyć z jajkami, przyprawami i bułką tartą, a następnie upiec w piekarniku. Taki pasztet ma delikatną fakturę oraz silny smak.
Przepis na zapiekane mięso z rosołu
Składniki:
mięso z rosołu oczyszczone z kości i chrząstek
3 cebule
400 ml śmietany 30%
szklanka tartego sera cheddar
2 łyżki masła
sól
pieprz
oregano
bazylia
tymianek
Zacznij od lekkiego posiekania mięsa tak, aby kawałki miały wielkość pojedynczego kęsa. Przełóż je do naczynia żaroodpornego nasmarowanego masłem. Cebulę obierz ze skóry, pokrój ją w piórka i ułóż na wierzchu mięsa.
Połowę sera połącz ze śmietaną, solą, świeżo mielonym pieprzem, tymiankiem oraz bazylią i zalej nią mięso z cebulą. Resztę sera rozsyp równomiernie na wierzchu dania. Piekarnik nagrzej do 180 stopni Celsjusza i wstaw do niego naczynie żaroodporne na 40 minut. Zapiekanka będzie gotowa, gdy ser na wierzchu złapie sporo brązowego koloru. Smacznego.
Powyższą zapiekankę najlepiej podawać z makaronem, który miesza się z sosem i resztą składników zapiekanki. Dobrze pasuje do niej również zwykły świeży chleb, kasza gryczana czy puree ziemniaczane.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić idealnego burgera wołowego. Ten tekst pokazuje, co należy zrobić, aby mięso po ugotowaniu wyszło bardzo soczyste.
Źródło: canva/JuliaMikhaylova, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Babciny przepis na wigilijną kapustę z grochem. Gęsta i bez zasmażki
Przepyszna pasta z wędzonej makreli, ogórków kiszonych i cebuli
Niezawodny przepis na obłędnie chrupiące placki ziemniaczane
Źródło: akademiasmaku Zapraszamy na nasz Instagram