Jak zrobić domową kiełbasę?
Kiełbasa krakowska jest tradycyjną wędzoną grubą kiełbasą z wieprzowiny, która gości na stołach większości Polaków lubujących się w wędlinach. Dobra jakościowo swoje jednak kosztuje, dlatego pokazujemy, jak zrobić ją w domowych warunkach. Podając ją do stołu swoim bliskim, wywołasz duże zaskoczenie - mało kto w końcu spodziewa się, że nagle poczęstowany zostanie domową kiełbasą.
Od 2018 roku kiełbasa krakowska sucha staropolska wpisana jest do Europejskiego Systemu Ochrony Produktów Regionalnych i Tradycyjnych, co pokazuje, jak ważne miejsce zajmuje w naszej historii kulinarnej. Jej historia sięga XIX wieku, kiedy to rozpoczęto jej produkcje w galicyjskim Krakowie. Słynny wyrób znany był w tamtych czasach nawet na Kresach i Litwie.
Oczywiście przygotowanie krakowskiej wymaga posiadania dostępu do przynajmniej niewielkiej wędzarni, jeśli jednak takowy się ma - warto spróbować. Efekt zaskakuje delikatnością i pysznym smakiem, a satysfakcja z wykonanej pracy jest ogromna.
Przepis na domową kiełbasę
Składniki:
1,2 kg łopatki wieprzowej z dużą ilością tłuszczu
3 g pieprzu
3 g kolendry
1 główka czosnku
1 łyżeczka majeranku
100 ml wody
20 g soli do peklowania
55-65 mm osłonka białkowa
Z mięsa wytnij wszystkie ścięgna i błony. Podziel mięso na część bez tłuszczu i z tłuszczem. Pokrój je na kawałki o wielkości 3-4 cm. Do mięsa chudego w ilości 700 g wsyp 12 g soli do peklowania plus szczyptę cukru. Do tłustej części wsyp 8 g soli i szczyptę cukru. Wymieszaj je, zapakuj i schowaj do lodówki na 72 godziny. Raz dziennie przemieszaj mięsa.
Po tym czasie rozbij wieprzowinę chudą tłuczkiem, a tłustą zmiel na sitku 4-6 mm. Do chudego mięsa dodaj zmielone, wodę, przyprawy, zmiażdżony czosnek i mieszaj, dłońmi, aż masa stanie się kleista. Osłonki wymocz w wodzie, potnij na 30 cm kawałki i zawiąż jeden koniec. Nadziej ją mięsem maszynką z lejkiem i zawiąż drugi koniec.
Kiełbasy schowaj do lodówki na 12 godzin. Przed wędzeniem zawieś je na kijku w pomieszczeniu na 3 h. Wędź kiełbasę w temp 50 stopni Celsjusza przez 1 godzinę, a następnie przez 2-3 godziny 60 stopni Celsjusza, aż do uzyskania brązowego koloru. Po uwędzeniu sparz krakowską przez 50 minut w temp 75 stopni Celsjusza.
Jeśli masz ochotę na więcej przepisów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić ekspresową zapiekankę makaronową z kiełbasą i papryką. Ten tekst wyjaśnia, czy kiełbasa z białym nalotem nadaje się do jedzenia.
Źródło zdjęcia: canva/sabyna75, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: przyslijprzepis; onet.pl; swojskiwyrob