Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Jak zrobić kotleta schabowego na cały talerz? Mistrz kuchni zdradził banalny trik

Jak zrobić kotleta schabowego na cały talerz? Mistrz kuchni zdradził banalny trik

Piotr Ogiński, schabowy
Screen z filmu na kanale Kocham Gotować na YouTube

Marzą Wam się kotlety schabowe, które zachwycą wielkością i pyszną, chrupiącą skórką? Zastosujcie prosty patent mistrza, Piotra Ogińskiego. Kucharz, krojąc schab w plastry, nie docina mięsa do końca, a potem rozbija je począwszy od środka. Dzięki temu nawet z wąskiego kawałka mięsa, można otrzymać gigantyczne kotlety.

Jeśli zawsze chcieliście przyrządzić kotleta schabowego, który rozmiarem dorównywałby talerzowi, na którym zostanie podany, znaleźliśmy sposób jak Wam to ułatwić. Wystarczy jedna prosta czynność zaprezentowana przez doświadczonego kucharza. Piotr Ogiński w swoim materiale zdradził również kilka innych przydatnych sztuczek, których zastosowanie sprawi, że danie zachwyci nawet najbardziej wybrednych.

Przepis na gigantyczne kotlety schabowe

Składniki:

  • 400-500 g schabu wieprzowego

  • 2 duże jaja

  • 2-3 łyżki mleka

  • mąka pszenna

  • bułka tarta

  • sól i pieprz w ilości do smaku

  • cząstki cytryny do podania

Jak zrobić dużego kotleta schabowego? Piotr Ogiński zdradził swój patent

Zaczynamy od odpowiedniego pokrojenia mięsa w plastry. Każdy z nich powinien ważyć około 200 g. Aby takie parametry uzyskać, należy zacząć krojenie około 1,5 cm od brzegu kawałka i nie dociąć do końca. Następnie odmierzyć podobną odległość i drugą część oddzielić już od reszty schabu.

W ten sposób uzyskamy coś na kształt skrzydeł motyla. Kolejnym krokiem będzie rozłożenie ich na płasko na desce i rozbicie. Warto zabezpieczyć kotlet folią spożywczą, by jego powierzchnia pozostała nieposzarpana, a tłuczek czysty. Rozbijanie prowadzimy począwszy od środka płata mięsa i zmierzamy do jego brzegów, aż osiągniemy cienki i duży „placek".

Panierowanie kotleta schabowego też jest istotne

Oprószamy mięso solą i pieprzem, a następnie kładziemy na posypanym mąką pszenną talerzu. Wierzch posypujemy dodatkową porcją produktu i obtaczamy w nim kotlet schabowy.

Mąka ma za zadanie zebrać wilgoć z mięsa i uchronić panierkę przed odpadaniem, więc procedurę warto przeprowadzić bardzo dokładnie. Jej nadmiar strzepujemy delikatnie, po czym zanurzamy kotleta schabowego w jajkach roztrzepanych z mlekiem.

Równie starannie pokrywamy powierzchnię mięsa, eliminując wszelkie pęcherzyki powietrza — dzięki temu bułka tarta dobrze przywrze do kotleta. Obtaczanie w tym produkcie wykonujemy podobnie jak w przypadku mąki, z tą różnicą, że tym razem delikatnie dociskamy kotlet schabowy do talerza, aby upewnić się, że panierka dobrze się przykleiła.

Odpowiednie smażenie nada chrupkości panierce

Kotleta schabowego dwukrotnie smażymy na smalcu. Powinniśmy najpierw zrumienić go w większej porcji — nawet 3-centrymetrowej warstwie — niezbyt gorącego tłuszczu, a potem wyjąć na chwilę i krótko obsmażyć, gdy tłuszcz osiągnie temperaturę powyżej 190 stopni C. Przed podaniem danie odsączamy starannie na papierowym ręczniku. Serwujemy z dodatkami na osobnych talerzach i obowiązkowo z cząstką świeżej cytryny.

Na naszej stronie znajdziecie inne patenty na pyszne kotlety schabowe. Polecamy pyszną wersję marynowaną w piwie. Być może skusi Was też znakomita odsłona z dodatkiem ananasa.

Kotlety schabowe Piotra Ogińskiego są znakomite
canva/iaroshenko

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: YT/Kocham Gotować