Jak zrobić tradycyjny sękacz?
Popularny na Litwie i wschodzie Polski sękacz, jest ciastem niezwykle smacznym i pożywnym. Tradycyjnie ciastem polewa się obracający się wałek i piecze się je nad otwartym ogniem. Dziś powiemy wam, jak zrobić tradycyjny sękacz w domowym zaciszu.
Po najsmaczniejsze sękacze można się wybrać na Suwalszczyznę i Podlasie. Ciasto pieczone z dodatkiem dużej ilości jajek i masła jest bardzo smaczne i trwałe. Swą nazwę bierze od charakterystycznych, ciemniejszych pasków, które powstają w czasie etapowego wypieku ciasta. Podobny efekt możesz uzyskać, piekąc ciasto w formie.
Jak zrobić tradycyjny sękacz?
Składniki:
25 dag masła
1 szklanka cukru drobnego
1 cukier waniliowy
6 jajek
kieliszek jasnego rumu lub wódki
1 szklanka mąki krupczatki
4 łyżki mąki ziemniaczanej
Przygotowanie sękacza
Rozmiękczone masło utrzyj z cukrem i cukrem waniliowym. Dalej ucieraj, dodając kolejno po jednym żółtku. Pod koniec ucierania dodaj do masy alkohol.
Mąkę krupczatkę wymieszaj z mąką ziemniaczaną, dodaj do masy żółtkowej, wymieszaj. Białka ubij na sztywną pianę, delikatnie wymieszaj z ciastem.
Niedużą tortownicę wysmaruj masłem. Na jej dno wylej cienką warstwę ciasta. Formę wstaw do piekarnika o temp. 200 st. C i upiecz ciasto na rumiano (ok. 5 minut).
Wyjmij ciasto z piekarnika, na jego powierzchnię wylej tak samo cienką warstwę ciasta. Ponownie wstaw formę z ciastem do piekarnika i piecz ok. 5 minut.
Postępuj w ten sam sposób, do czasu, aż zużyjesz całe ciasto. Gotowy, wystudzony sękacz możesz posmarować lukrem lub polewą czekoladową.
Na naszej stronie znajdziesz też przepisy na inne, kresowe specjały. Zobacz, jak przygotować kartacze, a także poznaj recepturę na babkę ziemniaczaną.
Źródło zdjęcia: canva/500
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: beszamel.se