Smakosze.pl
Kiwi przed snem to dobry pomysł

Pixabay / pasja1000

Jaki owoc warto zjeść przed snem?

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Kiwi nie są tak popularne jak jabłka czy banany w Polsce, jednak można często spotkać je na sklepowych półkach. Ich kwaskowy smak, duża soczystość i możliwość jedzenia ze skórką sprawiają, że ciężko się od nich oderwać. Jeśli zjesz przynajmn

Kiwi wygląda niepozornie - mała, włochata, brązowa kulka, która po rozkrojeniu nie wydziela zbytnio intensywnego zapachu. Po ugryzieniu czuje się lekko kwaskowy, lecz bardzo przyjemny i orzeźwiający smak. Ludzkość od tysięcy lat hoduje je w celach spożywczych. 

Kiwi wywodzi się z Chin i niektórzy nazywają je "chińskim agrestem". Klasyfikowane jest jako jagoda, z kolei nazwa pochodzi od charakterystycznego ptaka kiwi, które zamieszkują obecnie tylko i wyłącznie Nową Zelandie. Skórka kiwi przypomina brązowe pióra ptaka. 

Kiwi przed snem to dobry pomysł

Borykasz się z trudnościami w zasypianiu, twój zegar biologiczny jest bardzo rozregulowany, a o poranku, nawet po długiej nocy, wstajesz zmęczony i rozkojarzony? Ta częsta przypadłość dotyka miliony ludzi z całego świata i zdecydowana większość woli leczyć ją farmakologicznie.

Nie ma jednak powodu, aby od razu sięgać po tabletki, gdy można po prostu zjeść kilka kiwi przed snem. Owoce te bardzo dobrze wpływają na jakość snu oraz poziom regeneracji energii. Według specjalistów najlepszy sen przychodzi już po dwóch sztukach. 

Kiwi zawierają serotoninę

Choć dla naukowców dokładny sposób działania kiwi ciągle pozostaje nieznany, ci snują domysły o serotoninie, którą zawierają. Serotonina to hormon i neuroprzekaźnik, który odpowiada między innymi za regulowanie długości i jakości snu, poprzez odziaływanie na produkcję melatoniny.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym opisujemy powody, dla którego Polacy ograniczają spożycie mięsa. W tym tekście z kolei pokazujemy najnowsze doniesienia na temat otwarcia sklepów i restauracji w majówkę.

Jej odpowiedni poziom pozwala przyjemnie i względnie szybko zasnąć, a w czasie samego snu znacznie ciężej jest się rozbudzić. Wydłuża ona także długość snu o około 13 %, a więc dla osób śpiących 7 godzin, jest to aż 45 minut, co daje znaczną różnicę. 

Co jeść przed snem, aby lepiej spać?

Zdecydowanie najważniejsze jest nieobjadanie się na kilka godzin przed pójściem spać. Pełny żołądek wymaga ogromnych pokładów energii do optymalnej pracy, więc, zamiast odpoczywać, twój organizm będzie marnował siły na strawienie tłustego mięsa czy słodkich przekąsek.

Nie warto również decydować się, aby na kolacje zajadać się wysokobiałkowymi produktami, lub takimi z wysokim indeksem glikemicznym. Te pierwsze trawią się wyjątkowo długo, a słodkie produkty z wysokim indeksem podnoszą poziom glukozy we krwi, co może pobudzać i odciągać od snu.

Źródło: arfo, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: o2.pl; newsweek.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Zdrowie

Czego nie należy pić podczas upałów?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Za co gwiazdy pokochały sok z selera?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Piorunujące zalety napoju z liści laurowych i cynamonu

Czytaj więcej >

Zdrowie

Eksperci przestrzegają przed piciem w upały mocno schłodzonych napojów

Czytaj więcej >

Zdrowie

Dlaczego warto jeść mizerię?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Burza po wpisie dotyczącym uwielbianych napojów

Czytaj więcej >