Smakosze.pl
Mleko pasteryzowane czy nie?

Pixabay /pixel2013

Czy mleko "prosto od krowy" jest zdrowsze od pasteryzowanego?

16 Kwietnia 2021

(Ostatnia zmiana: 15 Lipca 2021)

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

W dzieciństwie praktycznie każdy z nas pił świeże mleko, często prosto od krowy. Dzisiaj większość dostępnego mleka na rynku jest poddawana procesowi pasteryzacji, który ma na celu wyjałowienie produktu z wszelkich patogenów. Co ciekawe wedł

Mleko, które możemy dzisiaj kupić w sklepach, jest poddawane licznym procesom, mającym za zadanie wydłużyć jego przydatność do spożycia oraz pozbyć się szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia człowieka substancji. Dzięki temu spożywanie takiego mleka jest o wiele bezpieczniejsze. 

Mnóstwo osób tęskni jednak za smakiem nieprzetworzonego mleka "prosto od krowy" - nierzadko pito je zaraz po wydojeniu, gdy było jeszcze ciepłe. Jak się okazuje, według współczesnych dietetyków, spożywanie surowego mleka mogło być wręcz niebezpiecznie. 

Czy mleko trzeba pasteryzować?

Pasteryzowanie produktów spożywczych należy do najlepszych metod konserwowania żywności na długie miesiące. Technika ta polega na odpowiednim podgrzewaniu jedzenia, które ma na celu zniszczyć lub zastopować wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Ponadto, pasteryzacja została opracowana w taki sposób, aby jednocześnie zachować jak najwięcej walorów smakowych oraz wartości odżywczych. Proces nie jest jednak idealny, więc część substancji odżywczych, takich jak minerały czy witaminy, ulega degradacji.

Świeże mleko, które nie zostało pasteryzowane, może zawierać liczne mikroorganizmy, takie jak salmonella, gronkowiec, shigella czy listeria - każde z nich mogą wywoływać groźne schorzenia, które nierzadko mają nieprzyjemne powikłania. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym opisujemy powody, dla którego Polacy ograniczają spożycie mięsa. W tym tekście z kolei pokazujemy najnowsze doniesienia na temat otwarcia sklepów i restauracji w majówkę.

1024px-Racuchy

Prosty sposób na nieziemsko puszyste racuchy

CZYTAJ DALEJ

Przeciwnicy pasteryzacji wskazują na utratę witamin

Osoby, które preferują picie mleka prosto od krowy, tłumaczą, że podgrzewanie mleka do wysokiej temperatury, jak w przypadku pasteryzacji, produkt traci część takich witamin, jak A, C oraz niektórych z grupy B. Trzeba jednak nadmienić, że te witaminy spożywamy w innych produktach, więc mleko nie jest ich jedynym źródłem. 

Dodatkowym atutem świeżego mleka jest jego smak. Gdy zostaje ono ugotowane w wysokiej temperaturze, jego smak ulega zmianie. Z tego powodu mleko "prosto od krowy" jest smaczniejsze, jednak ryzyko, jakie płynie z jego spożycia, jest zbyt wysokie.

Jeśli mimo wszystko decydujemy się na picie mleka bez poddania go procesowi pasteryzacji, warto wybierać ekologiczne hodowle, gdzie zachowane jest maksimum ostrożności higienicznej. Dzięki temu można minimalizować ryzyko. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: motywatordietetyczny.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >