Jeszcze zdrowsze od płatków owsianych. Działają na jelita jak miotełka
Otręby i płatki owsiane to bliscy krewniacy. Różnią się jednak pod wieloma względami. Wiele z tych różnic, zwłaszcza pod względem wartości odżywczych, wypada na korzyść otrębów.
Płatki owsiane a otręby
Otręby, podobnie jak owsianka, pozyskiwane są z owsa. To dość popularne w Polsce zboże jest świetnym wyborem na śniadanie. Zwłaszcza pod postacią owsianki – sprasowanych ziaren pozbawionych zewnętrznych łusek. Płatki takie są bogate w białko i błonnik, przez co doskonale żywią i sycą.
Jak wiadomo, z produktami mącznymi jest tak, że im bardziej są pełnoziarniste, tym zdrowsze. W okrywach czają się bowiem właśnie białka i błonnik, a biały środek ziaren to czyste węglowodany. I w tym właśnie tkwi przewaga otrębów nawet nad owsianką.
Cała Polska korzysta z przepisu Ani Bardowskiej na pierniczki. Nie ma lepszegoCzym są otręby
Otręby to bowiem właśnie zewnętrzna łuska płatków owsianych, która po zmieleniu ma postać mączki. Otręby mogą pochodzić z wielu zbóż (w tym pszenicy czy ryżu) i pseudozbóż (jak gryka czy quinoa). Te owsiane są dość popularne w sklepach.
Otręby, jeden z głównych produktów zbożowych, mają liczne zastosowania. Używamy ich jako paszy dla zwierząt, ale chętnie włączamy też do naszej diety. Czasem miesza się je z mąką, by była bardziej pełnoziarnista. Kiedy indziej wzbogacają musli i tym podobne mieszanki. Idąc tym tropem, można szukać dla nich więcej zastosowań.
Otręby w naszej diecie
Otręby to na przykład świetny dodatek do jogurtu, dzięki któremu zmienia się on w całkiem esencjonalną dietetyczną przekąskę. Jest świetnym pomocnikiem w redukcji masy ciała, bo w większości składa się z niestrawnych elementów. Pobudza więc do pracy jelita, ale nie dostarcza niepotrzebnych kalorii.
Otręby pomagają też regulować poziom cukru i cholesterolu we krwi. Sprawdzają się także jeśli chodzi o normowanie ciśnienia. Ich składniki mają także działanie przeciwutleniające, a to oznacza, że spowalniają procesy starzenia i rozwój komórek nowotworowych.
Włączając otręby do naszej diety nie zapominajmy, by pić dużo wody. Można dodawać je do mleka, lecz także do wypieków, które stają się od tego bogatsze w błonnik. Świetną przekąską jest także jogurt czy smoothie zagęszczone tym produktem. Nasyci on na długo bez dodawania kilogramów.
Wypróbuj też przepisy na pieczony schab bez piekarnika i makowiec Ewy Wachowicz.