Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Poznajesz danie ze zdjęcia? Teraz jest najlepszy czas, by je przygotować. Mamy przepis z 1871 r.
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 01.10.2022 11:37

Poznajesz danie ze zdjęcia? Teraz jest najlepszy czas, by je przygotować. Mamy przepis z 1871 r.

knedle ze śliwkami
Canva / arfo

Sezon na śliwki jest w pełni, dlatego grzechem byłoby zapomnieć o przygotowaniu pysznych knedli ze śliwkami. Banalnie proste ciasto i soczyste pyszne owoce są gwarantem sukcesu. Przedstawiamy oryginalny, ponad stuletni przepis na to danie.

Knedle ze śliwkami są pysznym daniem obiadowym na słodko. Wykonanie ich jest bardzo łatwe i wymaga zaledwie kilku podstawowych składników. Gotową potrawę polewa się rozpuszczonym świeżym masłem. To sprawdzona receptura sprzed wielu lat.

Przepis na pyszne knedle ze śliwkami

Składniki:

  • 1 jajko

  • 1 łyżka mleka

  • 1/2 szklanki mąki pszennej

  • 12 śliwek węgierek

  • 500 g ziemniaków

  • opcjonalnie miód/cukier do dosłodzenia śliwek

Jak przygotować klasyczne knedle ze śliwkami?

Ziemniaki na knedle ze śliwkami obierz i ugotuj w osolonej wodzie. Następnie utłucz je na jednolita masę. Do masy dodaj łyżkę mleka i odstaw całość do przestudzenia.

Do chłodnej masy na knedle ze śliwkami dodaj jajko. Wymieszaj je z ziemniakami a następnie przesiej do całości pół szklanki mąki. Przez chwilę wyrabiaj powstałe ciasto za pomocą dłoni.

Przygotuj owoce na knedle ze śliwkami. Każdy z nich umyj, przekrój na pół i usuń pestkę. Jeśli zależy Ci na słodszym smaku dania, śliwki możesz oprószyć cukrem.

Od ciasta na knedle ze śliwkami odrywaj niewielkie porcje. Rozpłaszczaj je w dłoniach i na środek powstałego placka kładź jedną śliwkę. Następnie zamykaj owoce w cieście i formuj niewielkie kulki.

Knedle ze śliwkami wrzucaj na wrzącą wodę. Czas ich gotowania powinien wynosić ok. 10 minut. Do mieszania knedli używaj wyłącznie drewnianej łyżki. Metalowe przybory kuchenne mogą przyklejać się do ciasta, przez co powierzchnia knedli wyjdzie brzydka i poszarpana.

Gotowe knedle wykładaj na talerze. Podawaj je polane rozpuszczonym masłem z dodatkiem zrumienionej bułki tartej. W razie konieczności knedle można dosłodzić cukrem lub miodem. Przepyszne knedle przygotujesz także z nadzieniem z sera. Nasi sąsiedzi z Czech mają swój patent na knedle.

Canva / Marika-
Canva / Marika-

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: przepisytradycyjne, wg przepisu Lucyny Ćwierczakiewicz z 1871 roku