Smakosze.pl
Kotlety schabowe z kością

gbh007, Getty Images

Bajeczny przepis z 1860 roku na kotlety schabowe

17 Lutego 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Kotlety schabowe wydają się być doskonałe same w sobie i mało kto wierzy, że można je ulepszyć. Wystarczy jednak spróbować usmażyć je z kością, a ich smak zaskoczy każdego. Kostka nadaje o wiele większej intensywności, a łącząc ją ze smażeniem na s

Jeśli myślisz, że kotlety schabowe nie mogą być w żadnym wypadku lepsze, jesteś w głębokim błędzie. Choć klasyczny schabowy, czyli smażony schab w panierce, jest pyszny - można go jeszcze znacznie ulepszyć. Wystarczy kupić kawałki schabu z kością.

To właśnie w niej znajduje się najwięcej smaku i aromatu mięsa. Jej obecność sprawia także, że kotlet jest znacznie delikatniejszy i kruchy. Już w 1860 roku Polacy wiedzieli, że nie ma nic lepszego, niż schabowy przygotowany w ten sposób. 

Kotlety schabowe sprzed lat

Lucyna Ćwierczakiewiczowa była jednym z największych kulinarnych autorytetów w naszej historii. Kobieta ta była autorką wielu książek kucharskich i poradników, wyjaśniających tajniki wygodnego prowadzenia gospodarstwa domowego.

W jednym ze swoich dzieł o tytule "365 obiadów za pięć złotych" Ćwierczakiewiczowa wyjawiła przepis na kotlet schabowy. Co ciekawe, według wielu historyków zajmujących się badaniem polskiej gastronomii jest to pierwsza wzmianka o schabowym w książce kucharskiej. 

Wziąść część schabową, to jest kotletową: pokrajać tak, aby przy każdéj kostce było mięso, zbić dobrze, osolić, opieprzyć, maczać w jajku rozbitém, osypać bułką tartą i smażyć na rozpaloném maśle lub gorącym szmalcu (…) (pis. oryg) - napisała Lucyna Ćwierczakiewiczowa. 

Kość jest ważnym elementem, ponieważ szpik kostny jest doskonałym nośnikiem smaku, przy tym sam w sobie zawiera mnóstwo aromatu. Podczas smażenia oddaje go do mięsa oraz do tłuszczu, w którym smaży się kotleta, dzięki czemu cała potrawa niejako "pływa" w intensywnym smaku wieprzowiny.

Chcesz poznać więcej porad, które znacznie ułatwią kuchenny znój? W tym tekście zdradzamy jak samodzielnie zrecyklingować karton po wypitym mleku. Ten artykuł poświęcony został z kolei propozycjom obiadowym na dzisiejszy postny dzień. 

Poza kością warto smażyć kotlety na smalcu. Poza jeszcze większym smakiem tłuszcz ten ma jedną przewagę nad olejem roślinnym - wysoka temperatura dymienia sprawia, że smalec nie pali się, co jest zdrowsze dla organizmu, ponieważ nie wytwarzają się związki kancerogenne. 

Niestety, największe problemy większość z nas będzie miała już na samym początku, będąc w sklepie. Schab z kością jest bowiem ciężki do kupienia, największą szansę na zdobycie go mamy w sklepie mięsnym. Nie zawsze jednak rzeźnicy są skorzy do rąbania kości, więc trzeba liczyć na łut szczęścia. Warto mimo wszystko się pomęczyć, ponieważ smak jest niezapomniany. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kulinarnapolska.org

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Jak oczyścić spód patelni?

Porady

Genialny trick na doczyszczenie spodu patelni

Czytaj więcej >
pomidory

Porady

Prosty sposób na przyśpieszenie wzrostu pomidorów

Czytaj więcej >
młode ziemniaki

Porady

Wysokie ceny młodych ziemniaków

Czytaj więcej >
Jednorazowy młynek do pieprzu

Porady

Jak otworzyć jednorazowy młynek do przypraw?

Czytaj więcej >
Ogórki będą rosły fantastycznie

Porady

Piorunująco skuteczny nawóz do ogórków z pokrzywy

Czytaj więcej >
Rosół z curry

Porady

Dlaczego warto dodać do rosołu curry?

Czytaj więcej >