Łatwy sposób Okrasy na pyszną zupę pomidorową
Zupa pomidorowa jest ulubienicą dzieci i dorosłych. Choć jemy ją często, jakoś się nie nudzi. Warto jednak czasami przygotować ją nieco inaczej, bo może okazać się, że ten nowy sposób jest lepszy. I z pewnością tak będzie z proponowanym dziś przepisem. Poznajcie łatwy sposób Okrasy na pyszną zupę pomidorową.
Karol Okrasa jest miłośnikiem polskiej kuchni. Lubi sięgać do korzeni, ale chętnie w przepisy wplata też swoje oryginalne pomysły i rozwiązania. Proponowana przez niego pomidorowa jest gęsta, choć niezagęszczana. Sekret tkwi w tym, że robi ją z pieczonych pomidorów i warzyw.
By zupa smakowała jak u babci, Okrasa proponuje podać ją z własnoręcznie przygotowanym makaronem. Oczywiście, jeśli nie macie czasu na jego robienie, sięgnijcie po kupny. Jednak jeśli chcecie rozsmakować się w pomidorowej jak za dawnych lat, poświęćcie dłuższą chwilę na makaron.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Łatwy sposób Okrasy na pyszną zupę pomidorową
Składniki:
na zupę:
1 kg pomidorów
1 marchewka
1 por
1 nieduża cebula
2 ząbki czosnku
2 łyżki oleju
1 łyżka miodu
1,5-2 l bulionu warzywnego
świeża bazylia
pół cytryny
sól, pieprz
na makaron:
2 szklanki mąki
2 małe jajka
po 1/2 szklanki mleka i wody
sól
Przygotowanie zupy pomidorowej z domowym makaronem
Na makaron mąkę wysyp na stolnicę formując z niej stożek. Zrób w nim dołek, wbij do niego jajka. Mleko podgrzej z wodą i dodawaj płyn stopniowo do mąki, mieszając całość nożem. Wyrób gładkie, dość twarde ciasto.
Ciasto podziel na 2-3 części. Podsypując mąką, każdą cienko rozwałkuj. Otrzymane placki ułóż na ściereczce i pozostaw, by przeschły.
Pomidory umyj, pokrój w ćwiartki, usuń stwardniałe kawałki. Obraną marchewkę pokrój na kawałki, a czosnek w plasterki. Cebulę obierz, pokryj w cząstki, por oczyść, pokrój w plastry. Warzywa umieść w żaroodpornym naczyniu, polej olejem i miodem. Piecz ok. 30 minut w 220 st. C.
Upieczone warzywa wraz z sokiem przełóż do garnka, dodaj połowę bulionu, bazylię, trochę soli i pieprzu. Zagotuj, zmiksuj na gładką masę. Jeśli zupa jest za gęsta, dodaj do niej więcej bulionu. Zupę zagotuj, dopraw do smaku sokiem z cytryn, solą i pieprzem.
Placki ciasta pokrój w pasy szerokości ok. 6 cm. Ułóż je na sobie, a potem pokrój wzdłuż węższego boku w cienkie paseczki. Wrzuć je na osolony wrzątek i gotuj 2 minuty, od momentu jak wypłyną na powierzchnię. Przelej na durszlak, zahartuj zimną wodą. Podawaj do zupy.
Na naszych stronach znajdziesz też wiele innych przepisów na tradycyjne, polskie zupy. Zobacz jak przygotować staropolski krupnik, a także zupę ogórkową wg Kuronia.
Zapraszamy do obejrzenia naszego nowego filmu:
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: kuchnialidla