Makłowicz nie dodaje do lecza 2 składników. Wychodzi zaskakujące w smaku
Leczo w wykonaniu Roberta Makłowicza różni się od tego, jakie zwykło się jadać w naszych domach. Brak cukinii oraz papryki w proszku to zasadnicze różnice w przyrządzaniu tego tradycyjnego węgierskiego dania. Na Węgrzech leczo zwyczajowo podaje się jako dodatek do dania głównego- w związku z tym nie uświadczymy w nim też kiełbasy czy boczku.
W Polsce najczęściej podajemy leczo jako samodzielne, pełnoprawne danie. Robert Makłowicz pokazuje inne oblicze tej potrawy. Spróbuj zaserwować je jako warzywny dodatek do obiadu, na przykład do kotletów schabowych. Jest to zwyczaj wyniesiony z domu rodzinnego Pana Roberta.
Przepis na tradycyjne leczo węgierskie według Roberta Makłowicza
Składniki:
4 duże cebule
4 żółte papryki
2 ostre papryki czerwone lub zielone
1 kg dojrzałych pomidorów
2-3 ząbki czosnku
sól
olej do smażenia
opcjonalnie 3 całe jajka
Leczo Roberta Makłowicza krok po kroku
Cebulę na leczo obierz, przekrój na pół i pokrój w półplasterki. W garnku rozgrzej olej. Zeszklij cebulę, od czasu do czasu mieszając. Następnie dodaj obrany, drobno posiekany czosnek.
Paprykę umyj i usuń gniazda nasienne. Następnie pokrój w grubą kostkę. Dodaj do cebuli i chwilę podsmaż. Przykryj garnek i duś warzywa do miękkości, ok. 25-30 minut.
Pomidory na leczo umyj i pokrój. Dodaj do garnka i podduś całość. Kiedy pomidory rozpadną się, zdejmij pokrywkę i zredukuj nadmiar wody z potrawy.
Dopraw leczo solą do smaku. Do dania możesz dodać także jajka. W tym celu rozkłóć 3 sztuki w osobnej miseczce i wlej do garnka na sam koniec gotowania. Leczo z jajkami dokładnie wymieszaj i gotuj do momentu ścięcia. Wypróbuj pomysł na leczo z dodatkiem ananasa. Idealnym dodatkiem do leczo mogą być pieczarki.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jak sparzyć kapustę na gołąbki bez garnka i wody? Mamy banalnie prosty sposób
Aksamitny, puszysty sernik na zimno. Pyszne ciasto bez pieczenia dla całej rodziny
Jak zamrozić pomidory na zimę? Gospodyni zdradziła niesamowity patent