Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Lepsze i zdrowsze od zwykłych placków ziemniaczanych. Ten przepis jest nieśmiertelnym hitem
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 05.10.2024 07:00

Lepsze i zdrowsze od zwykłych placków ziemniaczanych. Ten przepis jest nieśmiertelnym hitem

Smażenie placków ziemniaczanych
Fot. Shutterstock/tomeqs

Moskole to góralka odpowiedź na placki ziemniaczane. Dzięki dodatkom, których zazwyczaj nie stosujemy w tej potrawie, są nie tylko bardzo smaczne, lecz także mają lepszy skład. Znana wszystkim przekąska zmienia z tym przepisem swoje oblicze.

Góralskie moskole

Moskole to tradycyjna potrawa jadana w części Beskidów w Polsce i Słowacji, w tym na Żywiecczyźnie oraz tatrzańskim Podhalu. Zwłaszcza w tym ostatnim regionie jada się je często i podkreśla lokalny charakter dania. 

Potwierdziło to nawet ministerstwo do spraw rolnictwa. Już od kilkunastu lat na liście małopolskich specjałów (bo w tym województwie znajdują się okolice Tatr) figurują te ziemniaczane placki. Według ministerstwa (jak również samych Górali), podaje się je z bryndzą i wędzoną słoniną.

placki z ziemniaków

10-minutowy schab to hit tygodnia. Po prostu nie da się prościej

Prawdziwe moskole

Prawdziwy moskol ma mieć grubość centymetra i wymiary od 7 na 10 do nawet 25 na 40 centymetrów. Najważniejszy jest oczywiście skład. Przygotowujemy takie placki z ziemniaków, jajek i bryndzy.

Składniki

  • 1 kg ziemniaków
  • 2 jajka
  • 100 g mąki owsianej lub jęczmiennej
  • 100 g bryndzy (można zastąpić ją tłustym twarogiem)
  • Opcjonalnie: skwarki z boczku
  • Sól, pieprz

Smażymy moskole po góralsku

Obrane i ugotowane ziemniaki ścieramy na tarce o grubych okach albo przeciskamy przez praskę. Mieszamy je z jajkiem i twarogiem. Przyprawiamy solą i pieprzem i mieszamy. 

Jeśli używamy boczku, wysmażamy go dokładnie na skwarki. Dodajemy je do ziemniaków, zasypujemy mąką i wyrabiamy na gładkie ciasto.

Z masy ziemniaczanej formujemy placki. Układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy na 25 minut do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Można też usmażyć je na hojnej ilości oleju lub masła klarowanego.

Wypróbuj też przepisy na śniadanie z jajek i boczku oraz jabłecznik.

placki ziemniaczane