Makłowicz nie dodaje jej do lecza. Mnóstwo Polaków ma jednak inne zdanie
Makłowicz robi bez niej leczo. Polacy jednak mają inne zdanie i bardzo chętnie dodają do tej węgierskiej potrawy pokrojoną cukinię. Doskonale komponuje się ona z cebulą, papryką i pomidorem i jest chrupkim akcentem w tym pysznym, warzywnym daniu.
Leczo jest potrawą wywodzącą się z kuchni węgierskiej. Jej podstawę stanowią trzy warzywa: cebula, papryka i pomidor. Krótko się je podsmaża, a potem trochę gotuje, by składniki poprzenikały się, ale nie rozpadły.
Wiele osób dodaje też do leczo cukinię czy pieczarki. Jednak Robert Makłowicz uważa, że nadmiar składników w leczo jest zbędny. A przez dodatek cukinii, leczo bardziej przypomina francuską ratatouille. Zresztą zdaniem Makłowicza „Leczo to tylko cebula, papryka. I to nie ta papryka, którą najczęściej można kupić – hiszpańska, pękata. To podłużna, żółta albo zielona węgierska papryka" – opowiada znawca kulinariów na swoim kanale na YouTube. Makłowicz zwraca uwagę na to, że klasyczna receptura na leczo przewiduje też dodatek pomidorów, czosnku i papryki w proszku. Warzywa smaży się na tłuszczu — smalcu lub oleju. Można też dodać kiełbasę. Jednak „żadne pieczarki, żadna cukinia, żadne kabaczki. Wtedy to nie jest leczo, tylko ratatouille. Ratatouille jest potrawą pokrewną, ale nie wywodzi się z Węgier" – oburza się Makłowicz.
Przepis na leczo z cukinią
Składniki:
30 dag cienkiej kiełbasy
olej
3 kolorowe papryki
3 pomidory
1 średniej wielkości cukinia
2 ząbki czosnku
2 łyżki koncentratu pomidorowego
papryka mielona słodka, ostra oraz wędzona
sól, pieprz
Przygotowanie lecza po polsku
Kiełbasę pokrój w talarki, zrumień w garnku na 2 łyżkach oleju, przełóż na talerz. Cebulę obierz, pokrój w dużą kostkę, wsyp do garnka. Zeszklij ją, mieszając. Oprósz papryką, wymieszaj.
Papryki umyj, oczyść, pokrój w paski. Cukinię umyj, usuń miąższ z nasionami, pokrój w kostkę. Paprykę i cukinię dodaj do cebuli, podsmaż.
Dodaj też pokrojone pomidory i przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość skrop wodą, dodaj koncentrat i przyprawy. Gotuj na sporym ogniu ok. 10 minut. Dopraw do smaku.
Na naszej stronie znajdziesz też przepis na leczo z dodatkiem pieczarek, a także na leczo z dodatkiem dwóch mięs.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jak zrobić idealnie delikatne i puszyste kluski leniwe? Zdradzamy najlepszy trick babci
Babcia Basia zdradziła sekret jej doskonałych gołąbków. Nigdy nie jadłeś lepszych
Doskonałe faszerowane pieczarki z suszonymi pomidorami. Smak lata
Źródło: przyslijprzepis