Na czym smażyć placki ziemniaczane, żeby były chrupiące?
Placki ziemniaczane często goszczą na naszych stołach - trudno powstrzymać się przed częstym przygotowaniem, jeśli robi się je banalnie łatwo i szybko. Aby placki stały się chrupiące i pyszne, zawsze smaż je na dobrze rozgrzanym oleju rzepakowym. Wysoka temperatura nie tylko nada im chrupkości, lecz również zmniejszy wchłanianie oleju przez ciasto.
Placki ziemniaczane stanowią bardzo ważną część klasycznej polskiej sztuki kulinarnej. Polacy gotują je już od wielu lat i opracowanych zostało wiele przepisów, które pozwalają jeść je zarówno na słodko, jak i na słono.
Niestety największym mankamentem, który może bardzo wpłynąć na jakość gotowych placków, jest nieznajomość tajników smażenia. Dlatego poniżej dokładnie wyjaśniamy, jak i na czym smażyć placki, aby były idealnie chrupiące i pyszne.
Smażenie placków ziemniaczanych - jaki olej wybrać?
W sklepach spożywczych można znaleźć najróżniejsze rodzaje olejów i tłuszczu, z których na co dzień korzystamy do gotowania. Niestety nie każdy z nich nadaje się do placków ziemniaczanych - zły wybór i placki wylądują w śmietniku.
Najlepszą opcją, która zalecana jest przez większość ekspertów, jest olej rzepakowy. Łatwo dostępny i tani tłuszcz ma wystarczająco wysoki poziom dymienia, aby placki stały się chrupiące, lecz nie przeszły smakiem palonego tłuszczu.
Smalec jako alternatywa
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie ze smalcu, który wytrzymuje jeszcze wyższe temperatury, przynajmniej w porównaniu do oleju rzepakowego. Dlatego zwykle to właśnie on wypełnia fryturę, gdy smaży się pączki.
Smalec ma jeden minus - nadaje jedzeniu swój specyficzny aromat, który nie każdemu odpowiada. Jeśli więc ktoś z twojej rodziny nie przepada za smalcem, musisz niestety obejść się smakiem.
Jaka temperatura oleju jest najlepsza?
W tym przypadku nie ma żadnych wątpliwości - tłuszcz powinien być dobrze rozgrzany. Niska temperatura spowoduje bowiem, że placki nasiąkną tłuszczem i staną się nieprzyjemnie miękkie.
Sprawdzenie, czy patelnia jest dobrze nagrzana, jest banalnie proste. Wystarczy wrzucić kawałek ciasta do naczynia. Jeśli zaczyna się gwałtownie smażyć i unosić ku powierzchni, możesz wykładać resztę ciasta.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu poznasz recepturę na obłędnie wyraziste pieczone ziemniaki w musztardzie. Ten tekst wyjawia przepis na gołąbki z farszem ziemniaczanym.
Źródło zdjęcia: Canva (LauriPatterson, Getty Images Signature)
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: beszamel.se.pl; porady.interia.pl