Smakosze.pl
Na jakim mięsie ugotować rosół?

canva/valentynsemenov

Na jakim mięsie najlepiej ugotować rosół? Dotarliśmy do porady z 1930 roku

24 Września 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Rosół gości w wielu domach. Tradycyjna zupa przygotowywana może być na kilka sposobów. Dawniej, by uzyskać esencjonalne danie, stosowano prostą regułę — na każdego jedzącego musi przypadać pół kilograma mięsa oraz pół litra wody. Porcję rosołową natomiast należy wkładać do zimnego płynu. Wtedy rosół wychodzi najsmaczniejszy.

Dobry rosół skusi niejednego smakosza. Wybór mięsa i sposób jego przygotowania ma ogromne znaczenie. Wiedziano o tym już dawno. W poradniku z 1930 roku można znaleźć wskazanie, że gotowanie mięsa na rosół powinno być różne zależnie od jego przeznaczenia. Jeśli zależy nam na smacznych mięsnych kawałkach — gotujemy krótko i we wrzątku. Gdy chcemy uzyskać pełna smaku zupę — wrzucamy mięso do zimnej wody.

tarta

Rozpływająca się w ustach tarta kawowa. Idealny deser na jesienne dni

CZYTAJ DALEJ

Rosół warto gotować na różnych mięsach

Dawniej uważano, że mięso na zupę powinno być zróżnicowane. Argumentowano, że dodaje to daniu więcej głębi i przyjemnie urozmaica jego smak. Wierzono także, że zdecydowanie bardziej wartościowy rosół uzyska się, bazując na starszych kawałkach.

Gotowano zatem tradycyjną zupę na cielęcinie, wołowinie, wieprzowinie lub drobiu, dobierając skład mięsnej bazy wedle uznania i nierzadko korzystając przy tym także z podrobów. Każdorazowo trzymano się też reguły o gotowaniu w zimnej wodzie.

Jak przygotować mięso na rosół?

Najbardziej oczywistą czynnością, jaką warto zrobić przed gotowaniem, jest oczyszczenie go. Usuwając skórę, uzyskamy lżejszy mniej tłusty rosół. Warto wiedzieć, że tłuszcz z rosołu — choć może wydawać się cenny ze względu na wydobycie smaku — jest ciężkostrawny. Dawniej kucharki usuwały go.

Pozłotę — jak nazywano powstające na wywarze żółte oka — zbierano łyżką podczas gotowania, a potem wykorzystywano do lamp oraz jako surowiec do wyrobu mydła. Uważano, że jest szkodliwa i jej jedzenie nie było tak atrakcyjne, jak dziś.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na rosoły. Polecamy niezawodną recepturę babci Tereski na wersję rozgrzewającą. Sprawdźcie także jak zrobić rosół królewski. Będzie idealny na rodzinne uroczystości.

Rosół na dobrym mięsie jest smaczny

canva/FoodieMedia

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: wiszniowka, winiary

Tagi:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak długo można przechowywać śledzie? Dodatki mają wielkie znaczenie, bądź ostrożny

Czytaj więcej >
Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

Porady

Jak sprawdzić czy jajka są świeże? Wystarczy 1 rzut oka i pozbędziesz się wątpliwości

Czytaj więcej >
krokiety

Porady

Mrozisz krokiety w panierce z bułki tartej? Wystrzegaj się prostego błędu

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabielać zupę, by śmietana się nie zwarzyła? Zawsze pamiętaj o 2 czynnościach. Gwarantują sukces

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabezpieczyć otwarty koncentrat pomidorowy przed pleśnieniem? Znamy 2 skuteczne sposoby

Czytaj więcej >
Jak przechowywać jabłka?

Porady

Jak przechowywać jabłka? Poradnik krok po kroku

Czytaj więcej >