Najbardziej tradycyjny smalec z cebulką i jabłkiem. Smak klasyki
Dobrego smalcu nie odmówi sobie niejeden smakosz. Przygotowanie go w domu wymaga naprawdę niewiele wysiłku, a efekty przyjemnie zaskakują. Prosta receptura na ten tradycyjny rarytas jest na wyciągnięcie ręki. Musicie spróbować — z pewnością wam zasmakuje.
Smalec można przyrządzać z wieloma dodatkami. Proponowaliśmy wam już niezawodne sposoby na ten smakołyk z gruszką oraz z rodzynkami. Tym razem wracamy do klasycznej odsłony ze słodkim jabłkiem. Owoc pysznie komponuje się pozostałymi składnikami, dzięki czemu posmarowane naszym rarytasem pieczywo zapewnia niezapomniane doznania smakowe.
Przepis na doskonały smalec tradycyjny
Składniki:
200 g wędzonego boczku
800 g słoniny bez skóry
2 średnie cebule
1 słodkie jabłko
sól i pieprz w ilości do smaku
Przygotowanie:
Usuwamy skórę ze słoniny, a następnie dwukrotnie mielimy ją w maszynce. Z rozdrobnionego produktu wytapiamy tłuszcz, podgrzewając go na patelni przez 30-40 minut, na średnim ogniu. W tym czasie smalec powinien stać się przezroczysty.
Gdzieniegdzie zaczną też pojawiać się grudki o ciemniejszym kolorze. Boczek kroimy w niewielką kostkę i dodajemy ją do wytopionego smalcu. Smażymy jeszcze przez 10 minut, po czym dodajemy obraną i posiekaną cebulę.
Po kolejnych 10 minutach wrzucamy umyte i pokrojone w bardzo drobną kostkę jabłko. Kontynuujemy smażenie jeszcze przez 5 do 7 minut, mieszając całość od czasu do czasu, by uniknąć przypalenia.
Smalec doprawiamy solą oraz pieprzem i odstawiamy do wystudzenia. Gdy zacznie gęstnieć, przenosimy go do słoików. Przechowujemy w lodówce. Będzie zdatny do spożycia nawet do 2 tygodni po przygotowaniu. Najlepiej smakuje z domowym chlebem i kiszonymi ogórkami.
Źródło zdjęcia: canva/Aneta_Gu Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Podwójnie pobudzająca kawa z chili i cynamonem. Idealny początek dnia
Jak odróżnić czosnek polski od chińskiego? Wystarczy spojrzeć na 1 szczegół
Źródło: nietylkopasta