Najlepiej gotujące babcie dodawały do mielonych ten składnik. To on był sekretem ich smaku
Czy kotlety mielone zawsze muszą smakować tak samo? Oczywiście że nie – liczą się przyprawy. Ta jedna, uświęcona tradycją, zupełnie zmienia smak znanej nam potrawy.
Kotlety mielone z dodatkami
Amerykańską tradycją jest przyrządzać hamburgery. To po prostu mielone mięso (przeważnie wołowe) uformowane w kotlet, który świetnie komponuje się z bułką i warzywami, które się w niej znajdują. Ciekawe, co powiedzieliby o naszych tradycyjnych kotletach mielonych.
Nie tylko masa mięsna, z której je przyrządzamy, pełna jest dodatków. Oprócz tego, jak przystało na tradycyjną potrawę, przepisów na nie są dziesiątki, jeśli nie setki. Dla niektórych obowiązkowym składnikiem jest jajko do spojenia masy, ale – jak pokazuje ten przepis – możemy się bez niego obejść. Jednak tym, co radykalnie zmienia smak kotletów, jest jedna przyprawa.
Ten przepis na sałatkę dostałam od weselnej kucharki. Smakuje lepiej niż jarzynowaKotlety mielone z majerankiem
Przyprawą tą jest majeranek. Dziś nieco trącąca myszką, ustępująca modniejszym choćby ziołom powansalskim, jest to klasyczna przyprawa kuchni polskiej. Aromatyczny krewny oregano znajdował się kiedyś w mnóstwie potraw i do dziś jest świetnym towarzyszem mięs, zwłaszcza pieczonych. Tutaj przypominamy, że świetnie sprawdza się również w kotletach mielonych.
Składniki
- ½ kg wieprzowego mięsa mielonego
- Łyżka majeranku (suchego lub posiekanego świeżego)
- Łyżka kaszy manny
- Łyżka jogurtu naturalnego lub skyru
- 1/2 suchej kajzerki lub 5-cm kawałek bagietki
- Biała część 1 małego pora
- 2 łyżki bułki tartej
- Sól, pieprz, olej do smażenia
Przygotowujemy mielone z majerankiem
Suchą bułkę namaczamy w wodzie lub mleku aż wypije wszystko i zmieni się w miękką masę. Siekamy majeranek (jeśli używamy świeżego) i pora. Bułkę odciskamy i dodajemy razem z posiekanymi składnikami do mięsa mielonego.
Do miski z mięsem dodajemy jogurt i mieszamy na jednolitą masę. Formujemy z niej kotlety i obtaczamy w bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron, aż będą rumiane. Po zdjęciu z patelni układamy na ręczniku papierowym, żeby wyciągnął z nich nadmiar tłuszczu.
Wypróbuj też przepisy na faworki w 15 minut i dietetyczne warzywa pieczone w rękawie.