Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Niezawodny przepis na bieszczadzkie fuczki, czyli niezwykłe placki ziemniaczane
Adam Moskal
Adam Moskal 20.11.2021 01:00

Niezawodny przepis na bieszczadzkie fuczki, czyli niezwykłe placki ziemniaczane

Fuczki
canva/Atide, Getty Images

Dla tych, którym znudziły się klasyczne placki ziemniaczane, prezentujemy przepis na pyszne bieszczadzkie fuczki. Pod tajemniczą nazwą kryje się nic innego jak placki przygotowane z kiszonej kapusty. Są doskonałą alternatywą dla dobrze znanych placków z kartofli, a ich lekko kwaśny smak świetnie komponuje się ze śmietaną czy mięsnymi sosami. Jak przygotować ten lokalny przysmak?

Placki z kiszonej kapusty o nazwie fuczki mogą sprawiać wrażenie stosunkowo wyjątkowej potrawy, co w praktyce nie jest dalekie od prawdy - większość osób spoza Bieszczad nigdy o nich nie słyszała. Dlatego pokazujemy je, jak zrobić je krok po kroku. Co ważne, receptura na te placki jest banalnie prosta.

Fuczki charakteryzują się dużą chrupkością i lekkostrawnością. Wszystko dzięki temu, że nie zawierają pełnych węglowodanów ziemniaków. W taki sposób można zjeść smakowitą potrawę, której kaloryczność nie jest tak duża, a wpływ na organizm bardziej pozytywny.

Przepis na fuczki

Składniki:

  • 350 g kiszonej kapusty

  • 150 g mąki pełnoziarnistej owsianej

  • 200 ml wody

  • 30 ml oleju

  • śmietana

  • sól

  • pieprz

  • 1 łyżeczka majeranku

  • 1 cebula

Kiszoną kapustę odciśnij z nadmiaru soku i przepłucz ją pod bieżącą wodą, jeśli po spróbowaniu odrobiny okazuje się zbyt słona. Posiekaj ją ostrym nożem na mniejsze kawałki i włóż do miski. Zalej kapustę wodą i przemieszaj.

Połącz ze sobą mąkę, sól, pieprz oraz majeranek. Wsyp suche składniki do kapusty. Cebulę obierz ze skórki i posiekaj w drobną kostkę, a następnie także wrzuć do miski z resztą składników. Wymieszaj masę - powinna mieć stosunkowo dużą gęstość, aby placki nie rozpłynęły się podczas smażenia.

Na patelni rozgrzej olej. Powinien mieć wysoką temperaturę, aby placki nie nasiąkły tłuszczem. Wykładaj na niego porcje ciasta i smaż z obu stron, aż uzyskają złoty kolor. Przekładaj je na ręcznik kuchenny. Podawaj z kwaśną śmietaną. Smacznego.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić babkę ziemniaczaną według oryginalnego podlaskiego przepisu. Ten tekst wyjawia przepis na najprostszą wersję babki ziemniaczanej.

Fuczki

Źródło zdjęcia: canva/Atide, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gotowanie.onet.pl Zapraszamy na nasz Instagram