Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Okrasa gotuje, a później dodaje do masy na mielone. Wychodzą 100 razy lepiej niż tradycyjne
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 09.11.2024 10:37

Okrasa gotuje, a później dodaje do masy na mielone. Wychodzą 100 razy lepiej niż tradycyjne

Karol Okrasa i mielone
fot. Facebook.com/KarolOkrasa; Canva

Mielone według Karola Okrasy to krok w kierunku ograniczania glutenu. Przede wszystkim jednak to smaczne, miękkie i puszyste kotlety. Warto więc wypróbować przepis znanego kucharza.

Kotlety mielone Karola Okrasy

Karol Okrasa, zgodnie z tytułem swojego programu, łamie przepisy na dania tradycyjnej polskiej kuchni. Trzeba osoby otwartej na eksperymenty, a być może także zawodowego kucharza, by wiedzieć, kiedy i jaki składnik w przepisie można zastąpić z lepszym efektem. Taką właśnie osobą jest Okrasa.

Dlatego ze swojego przepisu na kotlety mielone usuwa on bułkę tartą. Zazwyczaj używamy jej, by ograniczyć wilgotność mięsa i sprawić, że lepiej się ono wyrabia. Jednak Okrasa używa w tej roli innego produktu: kaszy jęczmiennej.

mielone na talerzu

W przyszłym tygodniu wyrabiam to ciasto. Podaję je zawsze w Wigilię

Kotlety mielone z kaszą jęczmienną

Kasza, nie dość, że pełni tę funkcję chyba nawet lepiej niż bułka tarta. Do tego rozluźnia mięso, a kotlety czyni bardziej sycącymi. Jest też bezglutenowa, co spodoba się osobom ograniczającym ten produkt w diecie. Oczywiście pamiętać należy, że o ile nie zrezygnujemy także z bułczanej panierki, nasze kotlety mielone nie będą całkowicie bezglutenowe.

Składniki

  • ½ kg mielonej wieprzowiny
  • 1 cebula
  • 5 łyżek kaszy jęczmiennej
  • 1 jajko
  • Bułka tarta do panierowania
  • Sól, pieprz, tłuszcz do smażenia

Okrasa i jego kotlety mielone

Kaszę gotujemy do miękkości według przepisu na opakowaniu, a następnie odlewamy i studzimy. Cebulę drobno siekamy i podsmażamy na niewielkiej ilości tłuszczu, aż będzie szklista i rumiana. Studzimy ją na ręczniku papierowym, by odsączyć z nadmiaru tłuszczu.

Do miski wykładamy mięso. Dodajemy pozostałe składniki i przyprawiamy do smaku. Z mięsa formujemy kotlety, obtaczamy w bułce tartej. Smażmy z obu stron na złocisty kolor, na niewielkim ogniu i z dużą ilością tłuszczu.

Wypróbuj też przepisy na pieczoną wątróbkę i roladki z szynki.

mielone i puree