Orzeźwiający letni kompot jak u babci. Ochłoda w najgorętsze dni
Zapraszamy was na orzeźwiający, letni kompot jak u babci. Będzie on doskonałą ochłodą nawet w najgorętsze dni. Dodajcie do napoju jeden niecodzienny składnik, a nabierze on wyjątkowego smaku i delikatności. Chodzi o cukinię, która co prawda jest warzywem, ale bardzo dobrze komponuje się z owocami. Zresztą przekonajcie się o tym sami.
Kompot to pyszny napój, który znamy głównie z dzieciństwa. Latem zawsze częstowała nim babcia i chyba do dziś pamiętacie jego niezwykły aromat i smak. Dzisiaj w dobie doskonale zaopatrzonych sklepów częściej sięgamy po gotowe napoje niż po te domowej roboty. A szkoda, bo tak smacznego i naturalnego napoju, jak kompot nie kupicie nigdzie.
Może więc warto wrócić nieco do starych, dawnych czasów i ugotować dziś letni kompot? Nie jest to ani pracochłonne, ani czasochłonne. Wystarczy wrzucić do wody owoce, najlepiej ich mieszankę, trochę pogotować i dosłodzić do smaku. Dziś proponujemy do garnka z gotującym się kompotem dorzucić też cukinię. Zadziwiające prawda? A jednak wasz kompot dzięki temu dodatkowi stanie się naprawdę niezwykły.
Przepis na wyjątkowy kompot jak u babci
Składniki:
1 szklanka truskawek
1 szklanka czereśni
2 jabłka
1 młoda cukinia
3-4 gałązki mięty
cukier i sok z cytryny do smaku
Przygotowanie domowego kompotu
Truskawki opłucz, osącz, odszypułkuj. Czereśnie opłucz, osącz, wydryluj. Jabłka umyj, usuń gniazda nasienne, pokrój na kawałki.
Cukinię umyj, wydrąż środek z nasionami, pokrój w plastry. Gałązki mięty opłucz, osusz, oberwij z nich listki.
Jabłka i cukinię włóż do garnka, zalej ok. 2 l zimnej wody, zagotuj, gotuj 3 minuty. Wyjmij je z wywaru. Do kompotu dodaj truskawki, czereśnie i listki mięty. Gotuj całość 3 minuty.
Kompot dopraw do smaku sokiem z cytryny i cukrem, wystudź. Do dzbanka włóż ugotowane jabłka i cukinię, zalej je kompotem. Wskazówki:
Jeśli wolisz klarowny kompot, możesz przelać go przez sito. Owoce z kompotu możesz zjeść oddzielnie na deser.
Do gorącego, ugotowanego kompotu możesz wsypać torebkę galaretki np. truskawkowej. Dzięki temu po przestygnięciu kompot będzie miał większą gęstość.
Na naszej stronie znajdziesz też przepis na kompot z rabarbaru, a także na kompot truskawkowy do słoików.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Co zrobić, aby jajka na miękko wyszły idealnie? Zdradzamy patent szefów kuchni
Najdoskonalszy kotlet schabowy Tomasza Strzelczyka. Kucharz pokazał wyjątkowy przepis
Prosty i tani pomysł na obiad, czyli kiełbasa smażona z cebulą. Smak jak sprzed lat
Źródło: gotujmy