Pączki należy nadziewać, gdy są surowe czy po usmażeniu?
Przygotowanie pączków zajmuje trochę czasu, ale nie jest wyjątkowo trudne. Najwięcej problemu stwarza jednak konfitura czy marmolada, która potrafi wypływać w czasie smażenia. Dlatego dziś powiemy wam, czy pączki należy nadziewać, gdy są surowe, czy po usmażeniu.
Domowe pączki mają wielu zwolenników. Są superświeże, bez zbędnych dodatków i o wiele tańsze niż kupne. Dlatego wiele osób decyduje się na ich własnoręczne przygotowania, zwłaszcza w tłusty czwartek.
Samo przygotowanie ciasta drożdżowego nie jest zbyt trudne, więcej problemów sprawia formowanie pączków. Sztuką jest, tak je nadziać i dokładnie zlepić, by w czasie smażenia nie wypływało z nich słodkie wypełnienie. Z tego powodu niektórzy są zwolennikami nadziewania już usmażonych pączków.
Pączki należy nadziewać, gdy są surowe czy po usmażeniu?
Na to pytanie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę, wszystko zależy od tego, która metoda jest dla was łatwiejsza w praktyce.
Ogólnie nadziewanie już usmażonych pączków wydaje się łatwiejszym rozwiązaniem. Formowanie takich pączków zajmuje mniej czasu, bo wystarczy z ciasta zrobić ładne kulki. Nie ma też ryzyka, że ciasto będzie się rozwarstwiać, a marmolada czy dżem wypłyną w czasie smażenia.
Do nadziania usmażonych pączków najlepiej jest wykorzystać szpryckę z cienko zakończoną końcówką lub rękaw cukierniczy. Przed nałożeniem do niej marmolady, nadzienie trzeba rozmieszać łyżką, by stało się półpłynne. Ostro zakończoną końcówkę szprycy wbijamy w pączek i napełniamy go konfiturą, marmoladą, dżemem czy kremem. Wciskamy tyle słodkiego nadzienia, ile chcemy.
Jeśli zaś jesteście zwolennikami nadziewania pączków przed smażeniem albo po prostu nie macie szprycy, zwróćcie uwagę na kilka czynności. Po pierwsze do nadziewania pączków używajcie marmolady albo gęstego dżemu lub konfitury. Zbyt rzadka masa łatwo będzie się rozpływać po cieście, utrudniając jego dokładne zlepienie. Dokładne zlepienie brzegów ciasta jest bardzo istotne, bo dzięki temu nadzienie z niego nie wypływa w czasie smażenia.
Pączki przed smażeniem można nadziewać na dwa sposoby. Pierwszy — odrywajcie kawałki ciasta i rozpłaszczajcie je na dłoni. Na każdym połóżcie trochę nadzienia, dokładnie zlepcie brzegi i uformujcie z ciasta kulkę. Drugi — ciasto rozwałkujcie na placek, szklanką wykrójcie z niego krążki. Na co drugim połóżcie nadzienie i przykryjcie je pustym plackiem. Brzegi krążków zlepcie, dociskając palcami.
Nadziewanie pączków — ważne wskazówki
Do nadziewania pączków po usmażeniu można też wykorzystać dużą strzykawkę z grubą igłą. Tu jednak lepiej sprawdzi się rzadsze i bardziej jednolite nadzienie.
Jeśli nadziewacie pączki przed smażeniem i formujecie je z dwóch krążków ciasta, po dokładnym zlepieniu pączka, nieregularne brzegi możecie odkroić przy użyciu szklanki. Dzięki temu pączki będą miały ładny kształt, ale też przez dociśnięcie szklanką, dokładnie zlepicie ich brzegi.
Przed smażeniem nadzianych pączków, do tłuszczu warto dodać pół kieliszka octu. Dzięki niemu pączki nie będą pękać w czasie smażenia i nie będzie wylewała się z nich słodka masa.
W naszym serwisie znajdziecie dokładne przepisy na pyszne pączki. Zobaczcie, jak przygotować niskokaloryczne pączki wg Anny Lewandowskiej, a także sprawdźcie, w jaki sposób zrobić mięciutkie pączki z ziemniaków.
Źródło zdjęcia: canva/AmalliaEka
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: ilovebake, beszamel.se