Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Podaj to do obiadu zamiast ziemniaków. Z tym warzywem zbijesz cukier, prawdziwe bogactwo żelaza i potasu
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 28.02.2024 18:49

Podaj to do obiadu zamiast ziemniaków. Z tym warzywem zbijesz cukier, prawdziwe bogactwo żelaza i potasu

topinambur
Canva/bhofack2

Ziemniaki są popularnym dodatkiem do dań obiadowych. Jednak można zastąpić je warzywem, które dobroczynnie wpływa na nasze zdrowie. Problemy z cukrem, poziomem żelaza i innymi dolegliwościami, znikną jak ręką odjął.

Topinambur zamiast ziemniaków

Ziemniaki jadamy często i bardzo je lubimy. Jednak wiele osób sądzi, że ich wartości odżywcze są wątpliwe. Dlatego dr Bartek Kulczyński, który jest dietetykiem klinicznym i o żywieniu wie dosłownie wszystko, poleca inne warzywo na obiad. Dietetyk wskazuje na topinambur, który jest dużo zdrowszym zamiennikiem popularnych ziemniaków. 

Topinambur pochodzi z Ameryki Północnej i jadano go dużo wcześniej od ziemniaków. Cieszył się uznaniem ze względu na wartości odżywcze i był bardzo odporny na trudne warunki atmosferyczne. Cechą charakterystyczną jest słodko-orzechowy smak tego warzywa. Daje ono też wiele kulinarnych możliwości i jest apetyczne.

topinambur
Canva/Magone
Zrób to już teraz. Seler korzeniowy będzie wielkości dyni Przy tej zupie zwykły żurek może się schować. Prawie wszyscy o niej dawno zapomnieli

Topinambur jedz na zdrowie!

Topinambur stał się nieco zapomnianym warzywem, ale ostatnio wraca do łask. Sięgają po niego chętnie osoby, które szukają nowych wrażeń smakowych i chcą zadbać o swoje zdrowie. Topinambur jest warzywem niskokalorycznym, ale ma dużo błonnika. Ma też dwukrotnie niższy indeks glikemiczny niż ziemniaki.

Po jego zjedzeniu nie wzrasta poziom cukru, dlatego powinny go jeść osoby z cukrzycą. To smaczne i zdrowe warzywo jest bogate w żelazo i potas. Zawiera też witaminy B1 i B3. Witaminy te zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i sprawiają, że nie jesteśmy znużeni i zmęczeni. 

Topinambur, czyli moc witamin i minerałów

Topinambur słynie też z zawartości inuliny, która jest naturalnym probiotykiem. Działa dobroczynnie na nasze jelita i obniża poziom glukozy na czczo. Włączenie tego warzywa do diety powoduje, że cukier we krwi nie wzrasta gwałtownie. To warzywo jest wprost stworzone dla osób z insulinoopornością i cukrzycą.

Topinambur działa przeciwmiażdżycowo i usprawnia wchłanianie składników mineralnych z układu pokarmowego. To warzywo możesz upiec, usmażyć i ugotować. Dodaj go do sałatki i jedz na surowo. Jest soczysty i chrupiący. Tym samym przypomina trochę kalarepę. Pisaliśmy o tym, jak przyrządzić placki ziemniaczane z pewnym pysznym dodatkiem. Podawaliśmy też jajka w pyszny sosie na Wielkanoc. 

topinambur
Canva/Mykola Lunov